Drone’lara uçuş uzaklığına nazaran izin!

500 gramdan ağır tüm İHA’ları ilgilendiren taslağa nazaran, İHA’ların uçacağı bölgeler, renklere nazaran sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu tarafından sistem üzerinden yapılacak müracaat ile 400 feet (122 metre) altında uçuş yapılabilecek. Kırmızı (özel müsaadeye tabi) bölgede özel uçuş müsaadesi istenecek. Uçuşa yasak bölgelerde ise sivil İHA uçuşu kelam konusu olmayacak.

Drone’lara renge nazaran izin!

Özel müsaadeye tabi (kırmızı) bölgelerde yapılacak her türlü uçuştan 10 gün evvel Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne form ile müracaat yapılacak. Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine nazaran, çok sayıda İHA’sı bulunan işletmeler, talep etmeleri durumunda, “Hafif İHA İşleticisi” sertifikası almak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne müracaatta bulunabilecek.

Uçuş müsaadesi müracaatları, İHA kayit sistemi üzerinden yapılacak. İHA talimatında belirtilen uçuş bölgeleri dikkate alınarak, 400 feet altında işletmelere 3 aylık bloklar halinde müsaade verilebilecek. Emniyet riski oluşması halinde uçuş müsaadesi iptal edilebilecek. Tüm kategorilerdeki İHA ve sistemlerini kullanacak pilotların, geçerli uçak, helikopter yahut hafif hava aracı lisansı sahibi olması zarurî olacak. 

Tüm sınıflarda İHA uçuracak şahısların, taammüden işlenen bir hatadan ötürü bir yıl yahut daha fazla müddetle mahpus cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı cürümler, Anayasal nizama ve bu sistemin işleyişine karşı hatalar, zimmet, irtikap. rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı berbata kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, cürümden kaynaklanan malvarlığı bedellerini aklama yahut kaçakçılık suçlarından hüküm giymemesi gerekecek. 

Başa dön tuşu