Dünyanın ilk Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor!

Blok zinciri ve kripto para ünitesi sanayisi, çökmekte olan pazarlara karşın genişlemeye devam ederken, elektrikli araç üreticileri (EV’ler) giderek daha fazla ilgileniyor ve bunlardan biri Cardano ( ADA ) ağı üzerine inşa edilen ve Sri’da piyasaya sürülecek olan KONUT projesinin birinci çıkışını duyurdu.

Dünyanın birinci Cardano tabanlı elektrikli araç projesi o görücüye çıkıyor!

CityAM tarafından 18 Ocak’ta yayınlanan rapora nazaran, Cardano’da oluşturulan birinci otomotiv projesi olan eTukTuk’un Sri Lanka’da konuşlandırılması, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ikinci gününde duyuruldu.

eTukTuk projesi

Proje bilhassa, eTukTuk’un şarj istasyonları ağının genişletilmesini teşvik edecek yenilikçi, sürdürülebilir ve “dinamik, çok gelirli bir model” oluşturarak daha evvel EV’lerin piyasaya sürülmesini engelleyen altyapı ve maliyet sıkıntılarını ele almayı amaçlıyor.

Rapora nazaran eTukTuk takımı, şu anda yollarda 1,2 milyon klasik içten yanmalı motorlu (ICE) TukTuk bulunan Sri Lanka’da tesirli sanayi ortakları ve mahallî idareyle birlikte çalışacak.

eTukTuk, gayeleri doğrultusunda Sri Lanka yollarındaki bu klasik ICE araçlarının sayısını azaltmayı, hava kirliliğini azaltmayı ve altyapı ve “bizi fosil yakıtlara bağlayan bağları koparan uygun fiyatlı bir ulaşım ağı” sağlamayı hedefliyor.

Verimsiz ICE TukTuk’ların %70’inin bulunduğu Sri Lanka’nın başşehri Colombo’nun belediye lideri Rosy Senanayake şunları söyledi:

“eTukTuk’un tahlili, Kolombo’da ve aslında Sri Lanka’da ekonomik değişimi yönlendirme yeteneğine sahip. Mevcut TukTuk şoförleri, eTukTuk’un sağladığı uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir tahlile muhtaçlık duyuyor.”

Cardano ağ geliştirme

Diğer yerlerde, Cardano’nun geliştiricileri ekosistemi ilerletmek için çok çalışıyorlar; yenilikçi bir Python programlama lisanı olan Eopsin’de yazılmış birinci akıllı kontratın konuşlandırılması da dahil olmak üzere, geliştiricilerin Python için mevcut araç yığınından yararlanarak %100 geçerli Python programları yazmasına imkan tanıyor.

Bunun da ötesinde, ADA takımı, “geliştiricilerin zincirler ortası uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmak” emeliyle Plutus akıllı kontratlarına yeni yerleşik fonksiyonlar getirecek olan Şubat ayı için planlanan öbür bir Cardano yükseltmesini duyurdu.

ADA fiyat analizi

Bu ortada, Cardano’nun lokal ADA tokeni, kripto piyasasında yeni yılı açan yükseliş ivmesini sürdürüyor ve şu anda günde %1,50 ve hafta boyunca %1,40 artışla 0,3369 $’dan el değiştiriyor ve %32,77 kümülatif aylık yarar sağlıyor.

Cardano 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

20 Ocak’ta kripto izleme platformu CoinMarketCap’ten alınan en son bilgilere nazaran, Cardano’nun piyasa kıymeti şu anda 11,65 milyar dolar ve bu göstergeye nazaran onu sekizinci en büyük kripto para ünitesi yapıyor.

Başa dön tuşu