Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni devir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, egzoz gazı emisyon kontrollerinde yaşanan meşakkatleri yürürlüğe girecek yeni projelerle ortadan kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Egzoz gazı emisyon ölçümünde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentlerde meydana gelen hava kirliliğine dikkat çekerek, araç sayılarında yaşanan artışla birlikte kirliliğe neden olan en kıymetli etmenlerden egzoz gazı kirliliğini azaltmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu hususla ilgili olarak araçların egzoz gazı emisyon oranlarını denetlemeyi kolaylaştıracak yeni sistem hakkında da bilgiler aktaran Kurum, uygulamaya koyacakları “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi” ile birlikte emisyon oranları kontrollerinin çok daha kolay ve süratli yapılacağını belirtti. Bilhassa ses kirliliğine yol açan ve halkın çok şikayetçi olduğu hususlardan biri olan modifiye hedefli egzoz değişiklikleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan, üreticilerin araçları üretirken egzoz gazı kirliliği ve gürültüyü azaltan sistemleri araçlara eklediklerini ve araçların piyasaya bu biçimde sunulduğunu lakin kullanıcıların keyfi olarak bu sistemlere müdahale ettiklerini belirtti. Kurum, getirilecek yeni düzenlemeler ile hava ve ses kirliliğini azaltacak teknolojik sistemlerin araçlardan keyfi olarak çıkartılmasının önüne geçileceğini tabir etti.

Bakan Kurum, yeni devirde uygulamaya geçirilecek sisteme uygun davranılmadığında ağır yaptırımların uygulanacağını belirtti. Bilhassa ölçümlerin yapıldığı istasyon sahipleri ve çalışan çalışanı yakından ilgilendiren hususlarla ilgili olarak Kurum yaptığı açıklamalarda, araçlarda yapılan ölçümlerin teknik yol ve asıllara uygun olarak yapılmadığı tespit edilen istasyon sahipleri ve çalışan işçiye ağır yaptırımlar uygulanacağını, usulsüzlük yapıldığı tespit edilen istasyonların kapatılacağını, işçilerinin diğer bir istasyonda çalıştırılmasının engelleneceğini ve çalışanlara idari para cezalarının uygulanacağını söz etti.

Emisyon ölçümü yaptırmayanlar tespit edilecek

Bakan Kurum yeni uygulanacak sistemde emisyon bedelleri ölçümleriyle ilgili olarak, egzoz kontrolleri sırasında trafikte seyir halinde olan bütün araçların tek tek durdurulmayacağını, emisyon ölçümü yapılmayan araçların tespit edilerek durdurulmasına yönelik bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Bakan ayrıyeten bu uygulamanın birinci olarak Ankara’da uygulanacağını, bu uygulama sayesinde vilayet müdürlüğüne ilişkin egzoz gazı emisyon ölçüm aracında yer alan sisteme Araç Plaka Tanıma Sistemi yerleştirileceğini ve araçlara ilişkin tutanakların sistem üzerinden elektronik olarak alınabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu