Elon Musk, Donald Trump’ın Twitter yasağını kaldırdı

Elon Musk, ABD Lideri Donald Trump’ın Twitter profilini tekrar açmak için bir kampanya başlattı. Anket akabinde Trump’ın hesabı yine aktifleştirildi. İşte ayrıntılar;

Elon Musk, Twitter’ı satın almasının arkasındaki en büyük amaçlardan birinin söz özgürlüğü olduğunu tekraren vurguladı. Musk, dün Twitter hesabından oylama başlattı. Anketinde Twitter topluluğuna eski ABD Başkano Donald Trump’ın tekrar Twitter’da istenip istenmediği soruldu. Milyonlarca kişinin oy kullandığı oylamada az farkla sonuç aşikâr oldu.

Trump Twitter’a geri döndü!

15.85.000 kişi, Twitter’daki insanlara Musk’ın Trump’ı geri çağırıp çağırmayacağını soran 458 Twitter anketinde oy kullandığı Musk’a nazaran 134 milyon kişinin izlediği anket sonucunda Trump’ın geri getirmek isteyenler çok oldu.

Twitter yüzde 51.8 (7.814.267 oy) ile Trump’ın dönüşüne oy demesinin akabinde Musk, eski ABD liderin hesabını tekrar etkin hale getirerek şöyle bir tweet attı;

“İnsanlar kararını verdi. Trump geri gelecek. Vox Populi, Vox Dei (Halkın sesi, Tanrı’nın sesi – Latince)”

Tabii bu oylamada kaç tane bot olduğu bilinmiyor. İşin komik tarafı, 2 yıl evvel Twitter idaresi, Trump tekrar seçilse bile Twitter hesabının asla faal hale getirilmeyeceğini açıklamışlardı.

Donald Trump’ın hesabı açıldı

Trump`ın hesabı Musk’ın oylamasından yaklaşık iki yıl sonra tekrar etkinleştirildi. Eski ABD liderinin Twitter hesabı, Kongre Binası yapılan hücumun akabinde gelecekteki şiddet olaylarını kışkırtma mümkünlüğü münasebet gösterilerek süreksiz olarak askıya alınmıştı. Musk, Trump’ın hesabını tekrar etkin hale getirmek için her ne kadar kullanıcılara bir oylama sunmuş olsa da son devirlerde Twitter’la ilgili reaksiyon çeken kararlarına bir yenisini eklemiş oldu.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığı günden bu yana diktatör bir tavır sergilemesi insanların Musk’ın sahibi olduğu tüm şirketlere karşı ön yargılı bir tavra girmelerine neden oluyor. Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu