Equinix, Türkiye iş dünyasını ECX Fabric ile dijital dünyaya taşıyor

Global orta ilişki ve bilgi merkezi şirketi Equinix, Inc. (bugün, Istanbul International Business Exchange (IBX) data merkezi üzerinden gerçekleştirilebilmesine imkan sağlayan, geliştirilmiş irtibat opsiyonlarının açılışını duyurdu. Equinix Cloud Exchange Fabric (ECX Fabric)’in İstanbul’da hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’deki işletmeler, 5 kıtada bulunan 37 ECX Fabric metro ağı üzerinden işletmelere, bulut ve ağ hizmeti sağlayıcılarına orta temas kurarak dijital dünyanın uç noktalarında çok daha rahat bir biçimde süreç yapabilecekler.

Equinix, Türkiye iş dünyasını ECX Fabric ile dijital dünyaya taşıyor

İleri teknoloji hizmetlerine duyulan gereksinimi, dijital dönüşüm ve müşteri talepleri yönlendiriyor. Hasebiyle işletmeler için stratejik bulut bilişim hizmetleri ve ağ hizmetleri sağlayıcıları ortasındaki küresel ilişki, iş dünyasında başarılı olmak için büyük kıymet taşıyor. Equinix’in 2019 Küresel Interconnection Index (GXI) ve ilgili bağımsız anket çalışmasının bulgularına nazaran anketi yanıtlayan Türkiye’deki yetkililerinin yüzde 75’i, şirketlerindeki iş kollarının daha büyük bir kısmını bulut üzerine taşıyacağını belirtiyor. Türkiye’deki BT profesyonellerinin yüzde 18’i ise şirketlerinin gelecekte öncelikle bulut bilişim hizmet sağlayıcıları ile ilişki kurmaya gereksinimi olacağını düşünüyor.

İstanbul’u datanın devler ligine çıkaran bu yeni gelişmeyle ilgili açıklamada bulunan Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik şöyle konuştu: “ECX Fabric’in İstanbul data merkezinden de devreye girmesi, Türkiye’deki yerleşik işletmelere bulut bilişim hizmetlerine erişebilmenin tüm avantajlarını sunarken işletmelerin başarılı bir formda dijital dönüşümü için en uygun halde konumlanmalarını sağlar. ECX Fabric, işletmelerin yanı sıra ağ ve bulut bilişim hizmeti sağlayıcılarının da dünyadaki dağıtık altyapı ve dijital ekosistemlerine direkt, inançlı ve dinamik bir formda temas kurmasını sağlıyor. Bu durum da Türkiye’deki kendi kullanıcı ekosistemlerini inşa etmelerini mümkün kılıyor.”

Equinix Orta İrtibat Hizmetleri Lider Yardımcısı Bill Long ise gelişmeye dair şunları söyledi: “Vizyonumuz, Platform Equinix’i küresel işletmeleri dijital uç (edge) pozisyonlarında birbirine bağlayan ve birleştiren küresel bir platforma dönüştürmek. Bu yetenek, bugün birçok işletme, bulut bilişim ve ağ hizmeti sağlayıcısının dijital dönüşüm gayretleri için kritik bir kıymete sahiptir. Genişletilmiş ECX Fabric küresel ilişki işlevimiz sayesinde müşterilerimiz, artık hizmet sağlayıcıları ve küresel dijital altyapılar ortasında, işlerinin muhtaçlık duyduğu her yerde, dünyanın rastgele bir yerinde ve istedikleri vakit, istedikleri bireye tek bir özel irtibat üzerinden erişebiliyorlar.

ECX Fabric, Platform Equinix üzerinde yer alan dağıtık altyapı ve dijital ekosistemlere direkt, inançlı ve dinamik küresel temas sağlıyor. Artık İstanbul’da da erişilebilen ECX Fabric, rastgele bir işletmenin kendi dağıtık altyapısı ile rastgele bir şirketin Platform Equinix’teki dağıtık altyapısı ortasında temas kurmasını sağlayabilecek, isteğe bağlı, SDN özellikli bir ilişki hizmeti olarak Türkiye’de faaliyet gösteren kurumların dijital dünyadaki açılımını güçlendirecek.
Genişletilmiş ECX Fabric küresel ilişki fonksiyonu, bilgi merkezinden bilgi merkezine irtibatlar için birincil ilişki yahut mevcut MPLS ve Ethernet tabanlı ağların tamamlayıcısı olarak kullanılabiliyor. ECX Fabric, metro ağlar ortasında gerek yedek kontaklar oluşturulmasını, trafikteki dönemsel artışların esnek bir biçimde yönetilebilmesini ve yüksek bant genişliği gerektirebilen kısa periyotlu projelerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

ECX Fabric ayrıyeten müşterilerin Platform Equinix’teki Amazon Web Services, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure ve Google Cloud Bulut Bilişim Hizmetleri de dahil olmak üzere dünyanın en büyük bulut bilişim hizmet sağlayıcılarına erişimlerini kolaylaştırıyor. Equinix, dünyanın önde gelen bulut bilişim hizmetleri sağlayıcı şirketlerine direkt erişimi sağladığı için ECX Fabric ile müşterilerin çoklu bulut ağ irtibatıyla ilgili zorluklarını aşmak için ülkü bir tahlil sunuyor.

Öne çıkanlar/Temel Bulgular

  • Equinix, müşterilerine, iktisadın ve bulut bilişim öncelikli iş dünyasının süratli bir halde dijitalleşmesi doğrultusunda işlerini ölçeklendirmek için muhtaçlık duydukları araçları sağlar. Equinix küresel orta ilişki platformu, işletmelerin ve tedarikçilerin her yere ulaşmalarını, herkesle ilişki kurup entegre olabilmelerini sağlar.
  • ECX Fabric, İstanbul’a ek olarak ortalarında Amsterdam, Atlanta, Boston, Şikago, Culpeper, Dallas, Denver, Dublin, Düsseldorf, Frankfurt, Cenevre, Helsinki, Hong Kong, Houston, Londra, Los Angeles, Madrid, Manchester, Melbourne, Miami, Milano,
  • Munih, New York, Osaka, Paris, Perth, Sao Paulo, Seattle, Silikon Vadisi, Singapur, Stockholm, Sidney, Tokyo, Toronto, Varşova, Washington, D.C. ve Zürih’in de yer aldığı 37 memleketler arası metro ağında erişilebilir.
  • Dünyanın önde gelen işletmeleri ile bulut bilişim ve ağ hizmeti sağlayıcılarını da kapsayan 1.400’den fazla müşteri, an prestijiyle ECX Fabric kullanıyor. Bu müşteriler ECX Fabric kullanarak bugüne kadar toplu olarak 14.900’den fazla etkin sanal temas gerçekleştirdiler.
  • ECX Fabric’e erişim artık yeni bir self-servis portal kullanıcı orta yüzü yahut API ile mümkün. Portal, müşterilerin küresel metropoller içinde yahut ortasında talep üzerine irtibatlar oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlar.
  • ECX Fabric, Aralık 2018 DCD Ödülleri’nde 2018 Akıllı Veri Merkezi Ödülü’nü aldı. ECX Fabric bu mükafata, en güçlü bulut bilişim hizmetleri ekosistemine sahip olduğu ve işletmelerin ve hizmet sağlayıcıların buluta nasıl bağlandıkları konusunda süratle küresel standart haline geldiği için layık görüldü.
  • Equinix Metro Connect hizmetleri, Equinix International Business Exchange (IBX) bilgi merkezindeki müşterilerle ve birebir metropoldeki diğer bir IBX üzerinde yer alan iş ortakları ortasında direkt, özel, taşıyıcı sınıfı ağ temasları sağlar. Müşteriler, Metro Connect ile müşterileriyle, iş ortaklarıyla ve Equinix dijital ekosistemindeki servis sağlayıcılarıyla süratli, uygun ve ekonomik bir entegrasyonun konforunu yaşar.
Başa dön tuşu