FaceApp’tan sonra Zao fırtınası geliyor!

Son periyotta şahısların yüzlerini kullanan uygulama sayısında önemli bir artış yaşandı. Bunun son örneği FaceApp ile yaşanırken, Rusya merkezli bu uygulamanın kullanıcı bilgilerini müsaadesiz bir halde topladığı sav edilmişti. Facebook ve Google üzere devlerin yıllardır yaptığı bu uygulamayı farklı ülkelerin uygulamalarının da yapmaya başlaması rahatsızlık oluşturmuş üzere görünüyor. Artık bir diğer yüz değiştirme uygulaması olan Çin merkezli Zao da FaceApp yolunda ilerliyor.

FaceApp’tan sonra Zao fırtınası geliyor!

FaceApp‘tan farklı olarak kullanıcının bir fotoğrafını istenen bir görüntüdeki kişinin yüzü ile değiştiren bu uygulama dünya çapında yayılmaya başladı. Cuma günü Çin’de kullanıma sunulan uygulama milyonlarca kişi tarafından indirildi. Çin’in iOS uygulama merkezinden yüklenebilen uygulama bir görüntü sekansındaki manzarada bulunan kişinin yüzünü istenen bir fotoğraftan alarak değiştiriyor. Genelde ünlü sinemaların sahnelerinin ya da ünlü sanatkarların sinemalarından alınan farklı manzaraların kullanıldığı uygulama Çin’de çok tanınan olmuş durumda.

Zao uygulamasının sahnelerini kullandığı ünlüler ortasında Leonardo DiCaprio, The Big Bang Theory dizisinden Sheldon ve Game of Thrones dizisinden John Bradley yer alıyor.

Deepfake ismi verilen bir görüntüdeki imgeyi bir öbür manzaradan alarak değiştirme teknolojisini kullanan Zao‘nun kullanıcı bilgilerini müsaadesiz olarak topladığı da argümanlar ortasında yer alıyor.

Şimdilik Türkiye’de kullanılamayan uygulamanın sonuçlarını içerek paylaşımların kimi Çin merkezli toplumsal ağlarda yasaklandığını da belirtelim.

Başa dön tuşu