Facebook kullanıcı profilini değiştiriyor

Facebook’un çatı şirketi Meta, kullanıcı profilinde bir grup değişiklikler yapmaya karar verdi.

Meta, Facebook kullanıcı profili kısmında değişiklik yaparak biyografi alanında yer alan kimi kısımları kaldıracağını açıkladı. Meta’nın dev toplumsal medya platformunun profil sayfasında bir kadro değişiklikler yapılıyor. Facebook  profil kısmında uzun yıllardır var olan birkaç bilginin çıkarılacağı belirtildi. Facebook profil kısmında yapılacak olan kelam konusu bu değişiklik, toplumsal medyada büyük tenkit aldı. 

iOS için Facebook indir

Android için Facebook indir

Facebook kullanıcı profili değişiyor

Facebook, kullanıcıların kendine özel olarak bilgiler ekleyebildiği bir alan sunuyor. Biyografi alanı olarak geçen bu kısma, şahıslar mesleğin, adresi, numarası ve buna misal pek çok ayrıntı ekleyebiliyor. Facebook’un çatı şirketi Meta, kullanıcıların özel bilgilerini girmesini sağladığı biyografi kısmında yer alan “cinsel yönelim”, “dini görüş”, “siyasi görüş” ve “adres” alanlarının kaldırılacağını bildirdi. Şirketin bu yenilik kararı, toplumsal medyada büyük reaksiyon gördü. Bireylerin reaksiyonunu çeken bu değişiklik, 1 Aralık tarihinde uygulanacak. Şirket, mevzuyla ilgili rastgele bir açıklamada bulunmadı. Lakin mevzuyla ilgili kestirimlere nazaran, bu bilgiler şahısların dışlanmasına yahut nefret oluşumuna neden olabilir.

Meta, Facebook’u değiştirmeye devam ediyor

Meta, Facebook’un profil kısmında değişiklik yapmasının yanı sıra radikal kararlar ile devam ediyor. Şirket azalan gelirleri nedeniyle %13’lük bir kısma hitap eden 11 bin kişiyi işten çıkardı. Tıpkı vakitte 2023 yılının birinci çeyreğine kadar yeni işçi alımı yapmayacağını bildirdi. Meta’nın işten çıkarma yapması pek de sürpriz olarak algılanmadı. O denli ki Meta’nın 2022 yılı üçüncü çeyrek raporuna nazaran rekor bir kayıp yaşandı. Şirket bu süreçte 16 ayda 730 milyar dolarlık kayıp yaşayarak 270 milyar dolarlık pazar hissesi ile yoluna devam ediyor. Buna ek olarak şirketin payları, 2016 yılından bu yana en düşük düzeylere düştü.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu