Farklı Türlerde, Bir Çırpıda Bitireceğiniz Kitap Önerisi

Ne okuyacağına karar veremeyenlere her biri birbirinden farklı türlerde, elinize aldıktan sonra bir çırpıda bitireceğiniz 9 kitap önerisi hazırladım!

Elimizden telefonların düşmediği, sürekli bir ekrana baktığımız günümüzde kitap okumaya odaklanmak epey zor. Benim bu durumu yenmek için en etkili yöntemim, kitap okuma alışkanlığımı geri kazanmak ve odaklanma süremi artırmak için kısa sürede bitirebileceğim sürükleyici kitaplar okumak oluyor.

Bu durumu yaşayan ya da genel olarak ne okuyacağına karar veremeyenler için kitaplığımda olan ve bir çırpıda bitirdiğim kitaplardan bazılarını listeledim. Kitapların her biri bambaşka türlerde ve hepsi çok güzel! Sizin için de böyle kitaplar varsa, yorumlarda önermeyi unutmayın. Şimdiden iyi okumalar!

Farklı türlerde, bir çırpıda biten 9 kitap önerisi

17. yüzyılda Çin’de kısa bir yolculuğa çıkartan Wang Hatunun Ölümü – Jonathan D. Spence

Çin’in adı sanı unutulmuş bir bölgesinde dört farklı hayat hikayesini okuyacağınız Wang Hatunun Ölümü, kültürler ve zamanlar değişse de insanın acılarının ve sorunlarının nasıl da ortak kalabildiğini harika bir şekilde anlatan başarılı bir eser. Kitabın yazarı ünlü bir Çin tarihi uzmanı, bu da kitaptaki her bir detayı çok daha etkileyici ve çarpıcı kılıyor…

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm doğrularınıza farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak Örümceklerin Yuvalandığı Patika – Italo Calvino

Anlattığı her öyküyle okuyucuya harika izler bırakmayı başaran yazarlardan Italo Calvino’nun ilk romanı ‘Örümceklerin Yuvalandığı Patika’ Pin isimli bir çocuğun gözünden savaş, inanç, hayal kırıklıkları ve aşağılanma gibi pek çok farklı konuya ve hisse bakış atmamızı sağlıyor. 

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tuhaf insanların tuhaf hikayeleri: Beş Sevim Apartmanı – Mine Söğüt

Karamsar, mistik ve iğneleyici bir roman olan Beş Sevim Apartmanı, tuhaf insan hikayeleri anlatıyor. Beş birbiriyle alakası olmayan ama hikayesi birbirine dokunan insanı okuduğumuz romanda bol bol delilik, cin, peri var! 

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Savaşın acısını yanıtı zor bir soruyla sorgulayan Tepedeki Ev – Cesare Pavese

İnsanlık tarihinin en kara lekeleri, savaşlar hiç şüphesiz. Tepedeki Ev de savaşın etkilerinden kaçmak için çocukluğunun geçtiği yerlere giden bir karakterin hikayesini anlatıyor. Sorduğu sorunun cevabını vermek ise zor; “Savaş bir gün biterse, şunu sormalıyız kendimize: Peki ya ölenleri ne yapacağız? Neden öldüler?”

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tam da listenin adı gibi bir çırpıda biten harika bir roman; Oğullar ve Rencide Ruhlar – Alper Canıgüz

Türk edebiyatının ve muhtemelen dünya edebiyatının en genç dedektifiyle tanışın! Alper Kamu isimli beş yaşındaki karakterin aşkı, ölümü ve suçları anlamaya çalıştığı; bunu yaparken de mizahına hayran bıraktığı bir kitap Oğullar ve Rencide Ruhlar.

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gençliğinizi Tokyo’da yaşamış gibi hissettirecek, adı geçen her şarkıyı tekrar tekrar dinlettirecek İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

Sapsade dili, akıcı anlatımıyla Murakami’nin her kitabı mutlaka okunması gerekenler listesinde. Ama benim favorim kesinlikle İmkansızın Şarkısı. Duyduğu bir şarkıyla Tokyo’da geçirdiği üniversite günlerine dönen karakterimizin hüzünlü ve çıkmazlarla dolu hikayesi, sizi de içine çekecek. Ayrıca, kitapta adı geçen tüm şarkıları da dinlemenizi tavsiye ederim.

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mizahi anlatımıyla gülümseten Âdem’le Havva’nın Güncesi ve Seçme Öyküler – Mark Twain

İnsan ilişkilerini, özellikle de kadın – erkek ilişkilerini mizahi bir dille anlatan Adem’le Havva’nın güncesi, aynı zamanda Mark Twain’in bazı hikayelerinin de yer aldığı keyifli bir öykü derlemesi.

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dört farklı hikaye, tek bir insan: Bütün İnsanlar Yalancıdır – Alberto Manguel

Yıllar önce intihar etmiş gizemli bir yazarın hayatını ve ölümünü araştıran bir gazeteci, yazarın dört yakınıyla görüşmeler yapar. Dört kişiden dinlediği hayat hikayesi, umulmadık bir sonuç ortaya çıkarır… 

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir köpeğin ve bir evsizin hikayesi; Timbuktu – Paul Auster

Hayata bir köpeğin gözünden bakmak nasıl olurdu? Timbuktu, evsiz bir şair olan Willy ve onun en yakın arkadaşı Kemik Bey’in hikayesini, Kemik Bey’in gözünden anlatıyor. Hayata bir köpeğin gözlerinden baktığımız bu roman, biraz kasvetli ama çok şey katan bir kitap.

Kitaba göz atmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer kitap önerilerimize göz atmak isterseniz;

Okurken Sizi Bambaşka Dünyalara Götürecek Fantastik Kitap Önerileri

İndirimdeyken Alıp Kütüphanenize Eklemek İsteyeceğiniz 10 Efsane Kitap Seti Önerisi

Hayatınızda İz Bırakacak 9 Şahane Kitap Tavsiyesi

Her Sayfası Gerilim ve Gizem Dolu, Birbirinden Başarılı 10 Polisiye Roman Önerisi

Çağımızı ve Geleceği Daha İyi Anlayabilmek İçin Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Son Dönemde Sık Sık Gündeme Gelen 1984’e Benzer 11 Distopik Roman Tavsiyesi

Popüler Oyunların Hikayelerini Anlatan 8 Mükemmel Roman Tavsiyesi

Yaz Tatilinde Doya Doya Okumak İsteyenlere: 10 TL Altına Alabileceğiniz, Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap

Başa dön tuşu