Google, AB’nin 4,5 milyar dolar cezasına itiraz etti

Google, Avrupa Birliği tarafından 2018’de uygulanan 4,5 milyar dolar Android antitröst cezasına itiraz etti. İşte bahisle ilgili ayrıntılar.

Google yaptığı açıklamada: “Bazı noktaların hala yasal açıklamaya muhtaçlığı var. Android, herkes için daha az değil, daha fazla seçenek sunuyor. Avrupa’da ve dünya çapında binlerce başarılı işletmeyi destekliyor.” dedi. Bu açıklamasıyla cezaya katılmadığını net bir biçimde lisana getiren Google, yaptığı itiraz ile cezanın düşmesini umut ediyor.

Google 4,5 milyar dolar cezayı ödemek istemiyor

Dava, Temmuz 2018’de Avrupa Komisyonu’nun Google’a 4,5 milyar dolarlık antitröst cezası uygulayacağını açıkladığında ortaya çıkmıştı. Cezanın nedeni, internet arama pazarına hakim durumda olan Google’ın, Android aygıt üreticilerine ve taşınabilir operatörlere birtakım yasa dışı kısıtlamalar getirmesiydi. Pek çok teknoloji devi emsal meseleler yaşarken Google bu şirketler ortasında en yüklü cezaları ödeyen şirketler ortasında. Ekim ayında Google sözcüsü karara itiraz edileceğini söylemişti. Dün itibariyle itiraz yapıldı. İtiraz sonrasında ise gözler mahkemeye çevrildi.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu