Google kod yazabilen yapay zeka geliştiriyor

Google’ın zımnî siyasetiyle ilgili birtakım bilgiler kamuoyuna açıklandı. Arama devinin programlama tekniklerini öğrendiği ve sıfırdan kod yazabilen bir yapay zeka yarattığı bildirildi.

GitHub ve öteki şirketler kod yazma sürecine yardımcı olmak için hudut ağları sunarken Google sessiz ilerliyor. Google’ın programları kendi başına yazmanıza, ayrıyeten yazdığı kodu tamamlamanıza, düzeltmenize ve iyileştirmenize imkan tanıyan bir yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Aslında bu projeler, hudut ağına tabanlı bir kod oluşturucu olarak geliştiriliyor. Pitchfork isimli projenin artık Google Labs’in bir kısmı tarafından geliştirildiği biliniyor.

İlerde insan müdahalesi olmadan kod yazabilirsiniz

Google’a yakın kaynaklar, algoritmanın programlama tarzlarını öğrenebileceğini ve bu bilgiye dayanarak kod yazabileceğini söylüyor. Başlangıçta Python lisanının kod tabanı, müdahale olmaksızın daha yeni sürümlere güncellemek için tasarlanmıştı. Lakin daha sonra proje, büyümeye başladı ve Google’daki binlerce geliştiricinin yerini alabilirdi. Bu yeni teknoloji hakkında ‘Geliştiricileri gereksiz kılacak’ üzere spekülasyonlar şimdiden lisana getirilse de başarılı olup olmayacağını vakit gösterecek.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu