Google-Microsoft savaşı Swiftkey ile başladı

Mobil aygıtlarda sanal klavye özelleştirmeleri sunan Swiftkey uygulaması epeyce tanınan ve dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu uygulamaya Google cephesinden yeni bir mani geldi. Microsoft’un sahibi olduğu Swiftkey uygulaması Google hesapları tarafından kullanılamayacak.

Google-Microsoft savaşı Swiftkey ile başladı

Google’ın Gmail kullanıcılarına bir e-posta ile duyurduğu bilgiye nazaran Swiftkey’i Google hesabı üzerinden kullananlar 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren bu servisi faal edemeyecekler. Alınan karar çok büyük bir tesiri olmasa da (kullanıcılar yalnızca Swiftkey’i girerken Google hesaplarını kullanıyorlardı) perde gerisinde Microsoft ile Google ortasında kapalı bir savaşın başladığının emaresi olarak görülüyor.

Zira kısa bir müddet evvel Microsoft Slack üzere kendisine ilişkin uygulamalarda Google Docs üzere Google servislerinin kullanılmasını yasaklamıştı. Swift ile ilgili alınan bu kararın Google cephesinden süratli bir cevap olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Swift uygulaması Huawei üzere markaların cep telefonlarında yüklü olarak geliyor ve silinemiyor. Gogle’ın bu kararı almasının bir sebebi olarak da bu uygulamanın her şeyi kayıt ettiği tezleri yer alıyor.

Google’ın Swiftkey’i Gmail hesabına bağlı olarak kullananlara gönderdiği bildirisi aşağıda görebilirsiniz: 

Başa dön tuşu