Google’dan 600 milyon euro yatırım kararı!

Google’ın üst şirketi Alphabet, Finlandiya’nın Hamina kentindeki data merkezine ek 600 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı. Mahallî medyada yer alan habere nazaran kelam konusu ek yatırımla Alphabet’in Hamina’ya toplam yatırımının 1.4 milyar euroya ulaşacağı belirtildi.

Google’dan 600 milyon euro yatırım kararı!

Yeni data merkezinin, şirketin 2009 yılında satın aldığı Summa kentindeki eski kağıt fabrikasındaki data tesisinde yer alacağı açıklandı. Google Finlandiya Yöneticisi Antti Jarvinen, şirketin data altyapısı muhtaçlığının gün geçtikçe arttığını ve bu durumun lokal iktisada olumlu katkıları olacağını belirtti.

Jarvinen, Finlandiya’daki data merkezlerine yapılan evvelki yatırımların ülkede ortalama 1,600 yeni iş oluşturduğuna dikkat çekti. Buna ek olarak Google arama motorunun bir kusur nedeniyle yakın vakitte eklenen sonuçları dizinleme ve gösterme sorunu yaşadığı ve bu yanlışın sırf “haber” kategorisini etkilediği duyuruldu.

Google’dan yapılan açıklamada mühendislerin bahis ile ilgili çalışmalara başladıkları belirtildi. Google Webmasters Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bazı arama sonuçlarını düzenleme konusunda sorun yaşıyoruz. Elimizde daha fazla bilgi olduğunda bu paylaşımı güncelleyeceğiz” denildi.

Başa dön tuşu