Günlük Kiralık Evler İçin Zorunlu Koşullar Geliyor

Günlük kiralık evler ve Airbnb hizmeti ile ilgili yasa tasarısı, 12 Ekim Perşembe günü meclis gündemine taşınacak. Peki bu düzenleme neler getiriyor? İşte yasa tasarısının detayları…

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, günlük kiralanan evler ile Airbnb gibi hizmetler için yeni bir düzenleme yoluna gidileceğini aktarmıştık. Geçtiğimiz günlerde ise TBMM gündemine taşınacak yasa tasarısı için paylaşılan detaylardan bahsetmiştik. Perşembe günü görüşülmesi beklenen tasarı, günlük kiralık evler için sıkı denetim uygulanacağını gözler önüne seriyor.

Edinilen bilgilere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, günlük kiralanan evler için denetçi pozisyonunda olacak. Evini günlük kiralamak isteyen bir vatandaşın, “turizm konutu” ruhsatı alması ve aldığı belgeyi kiraladığı evin kapısına asması gerekecek. Bu belgeye sahip olmayan vatandaşın, evini günlük kira amacıyla kullanması mümkün olmayacak. Tabii bu ruhsatı almak o kadar da kolay olmayacak.

Turizm konutu ruhsatı için gereken şartlar şöyle:

günlük kiralık daire şartlar

  • Yangın merdiveni zorunlu olacak. 
  • Yangın raporu belgesi ve atıkların kontrolü belgesi alınacak.
  • Saç kurutma makinesi, havlu ve nevresim takımı gibi oteller için zorunlu tutulan eşyaların bulunması gerekecek.
  • Günlük kiralık daire bir apartman içerisindeyse tüm komşuların buna izin vermesi gerekecek. 1 kişi bile izin vermezse kiralama yapılamayacak.
  • Kiralama yapan kişiye ait kimlik bilgileri ibraz edilecek. E-devlet’te bunun için yeni bir sayfa açılacak. Bilgi sağlamayan ev sahibi, cezai yaptırımla karşılaşacak.
  • Gelir vergisine tabi olacak.
  • Airbnb hizmeti için kiralanacak konuta sahip olunması gerekecek. Ev sahipleri dışında Airbnb kiralaması yapılamayacak.

1 milyon TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak!

Edinilen bilgilere göre yukarıdaki şartları yerine getirmeyen ev sahipleri için daire başına 1 milyon TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak. Gerekli şartlar tamamlanmaz ve buna rağmen kiralama devam ederse dairenin mühürlenmesi gündeme gelecek.

Başa dön tuşu