HP 6.000 kişiyi işten çıkaracak

İşten çıkarmalara HP de dahil oluyor. Şirket 3 yıl içinde 6000 kişiyi işten çıkaracak.

Teknoloji kesiminde her şey birbirine karışmış durumda. Şirketler pandemi sonrasında düşen talepler nedeniyle ekonomik önlemler uygulamaya başladı. Bahisle ilgili son örnek ise HP oldu. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada şirketin “Geleceğe Hazır Dönüşüm” planı kapsamında yeni bir planı uygulayacağını duyurdu. Bu kapsamda ise 2025 sonuna kadar 6.000 kişi işten çıkarılacak.

Yıllık 1.4 milyar dolarlık tasarruf hedefleniyor

Şirket işten çıkarmalar nedeniyle önemli bir maliyet yükü altına girecek olsa da 2025 yılına kadar yıllık 1.4 milyar dolarlık bir tasarruf yapılması hedefleniyor. İşten çıkarmanın münasebeti ise düşen talepler. Çünkü HP’nin gelirleri pandemi sonrasında yıllık %11 oranında düşüş kaydetti ve 14,8 milyar dolara geriledi. HP’nin CEO’su Enrique Lores tarafından yapılan açıklamalarda şirketin global olarak 61.000 kişiyi istihdam ettiği, 2023 yılının Ekim ayına kadar bölümde şiddetli koşulların hakim olacağı belirtildi. CFO Tom Sweet tarafından yapılan açıklamalarda ise pek çok müşterinin satın alma süreçlerini duraksattığı vurgulandı.Tüm bunlar, HP için işten çıkarma yoluna gidilmesine neden oldu.

Büyük teknoloji firmaları Meta, Amazon ve Microsoft son iki ayda makroekonomik korkular nedeniyle çok sayıda işçisini işten çıkardı. Bu şirketlere artık HP de ekleniyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu