Huawei, Android’e rakip işletim sistemi geliştirecek

Google tarafından Android lisansının iptal edildiği ve akabinde bu kararın makul bir mühlet askıya alındığı bildirilmesi sonrasında Huawei bu duruma karşı yeni bir işletim sistemi geliştirerek Android’in karşısına çıkma kararı ile gündeme geldi.  

Huawei, Android’e rakip işletim sistemi geliştirecek

ABD hükümetinin ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve GoogleIntelQualcomm üzere şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden sürecin akabinde yapılan açıklamalarda alınan bu kararların 90 mühlet ile ertelendiği duyurulmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin akabinde Huawei gelecekte Android’i kullanmaya devam edebilecek lakin Play Store üzere ana servislere erişim sağlayamayacak. Çinli şirketin açıklamalarına nazaran bu türlü bir durumla müsabaka olasılıklarına karşı birtakım tedbirler aldıkları ve uzun vakittir bu mevzuyla ilgili çalışmalar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Elde edilen bilgilere nazaran Huawei uzun vakittir bir işletim sistemi üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Üst seviye Huawei yetkilisi Tim Watkins tarafından Financial Times’a yapılan açıklamalarda şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemini kullanıma sunmak için hazır olduğu söz ediliyor.  Faal olarak test edilme çalışmaları gerçekleştirilen işletim sisteminin çok yakın bir tarihte kullanıcılara tanıtılması beklenirken, Amerika Hükümeti ve Amerikalı şirketlerin yaptırımlarına karşı Huawei tedbirini almış üzere görünüyor.

Huawei işletim sistemi ile savaş açacak

Huawei tarafından yakın bir tarihte tanıtılması beklenen ve şimdiden büyük merak konusu olan yeni işletim sisteminin kullanıcılarına tüm gereksinimleri için akıcı ve yenilikçi bir tecrübe sunması beklenirken, uygulama dayanağı konusunda bir grup sıkıntılar yaşayabileceği düşünülüyor. Dünyada çok fazla sayıda kullanıcı tarafından kullanılan Facebook, WhatsApp, Instagram, Gmail vb. tanınan uygulamalara takviye veremeyen bir işletim sisteminin kullanıcılar tarafından ne kadar talep göreceği büyük merak konusu. Yazılım konusunda kendine güvenen şirket ise bu kararı ile Android’e resmen savaş açıyor.

Başa dön tuşu