Huawei: Birlikte inşa edeceğiz!

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei, Google ve Android servislerinin Huawei eserleri özelindeki kısıtlamalarını kıymetlendirmek ve şirketle ilgili merak edilen öbür soruları yanıtlamak üzere basın kuruluşları ile bir ortaya geldi. 

Huawei: Birlikte inşa edeceğiz!

Amerika Birleşik Devletleri’nin maddelerle yönetilen bir ülke olduğunu, kanunlara uyması ve gerçek iktisada bu çerçevede yaklaşması gerektiğinin altını çizen Ren Zhengfei, “Bu ortamda ABD şirketlerini suçlamamamız gerekir. Huawei ve bu şirketler şu anda birebir yazgısı paylaşıyor. Hepimiz birebir piyasa iktisadının oyuncularıyız. Her ülkenin kendi çıkarları vardır.

ABD’nin kampanyası, herkesi peşinden sürükleyecek kadar güçlü olmayacaktır. ABD’li siyasetçiler güçlü taraflarımızı hafife almış olabilirler. Elbette bu süreçte birtakım alanlarda ziyan görmemiz mümkün. Bu ziyanlar vakit içinde telafi edilecektir. Lakin liderlik ettiğimiz 5G üzere alanlara kıymetli bir tesiri olacağını düşünmüyorum. Bu alanda rakiplerimiz 2-3 yıllık bir süreçte dahi bizi yakalayamayacaktır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı 90 günlük erteleme kararını kıymetlendiren Ren Zhengfei, “Bahsi geçen 90 günlük süreç bizler için çok değerli değil, bizim için en kıymetli şey işimizi âlâ yapmaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu süreçteki uygulamaları bizim tasarruflarımızın dışındaki gelişmelerdir. Birlikte çalıştığımız Amerikalı şirketlere de teşekkür ediyorum.

30 yıllık süreçte bugünkü duruma gelmemizde bize çok yardımcı oldular. IBM ve Accenture üzere markalar da dahil olmak üzere Huawei’ye danışmanlık hizmeti veren birçok Amerikalı şirket kelam konusu. Bunun dışında uzun yıllardır çok sayıda ABD menşeili şirket ile yazılım ve donanım eserleri kapsamında da ticari iş birliğimiz bulunuyor. Bu son olay karşısında da tüm bu şirketlerin bizlere adalet duygusu ve empati ile yaklaştığını hissedebiliyorum.

5G atom bombası değil, topluma yararı olan bir teknolojik gelişimdir. Google da güzel ve sorumluluk sahibi bir şirket. ABD hükümetini bu sorunu çözmesi için ikna etmeye çalışıyorlar. Bunun için uygun tahlilleri tartışıyoruz ve uzmanlarımız bunun üzerinde çalışıyor” dedi.

Huawei’nin ABD şirketleri ile olan yakın münasebetlerinin her iki tarafın on yıllarca süren uğraşlarının bir sonucu olduğunu söyleyen Ren Zhengfei; “Bu alakalar, ABD hükümetinden gelen bir kâğıt kesimi tarafından yok edilmeyecek kadar pahalı. Koşullar elverdiği sürece, ABD şirketleri ile ticaretimizi sürdüreceğiz. Bilgi toplumunun gelişimi için birlikte çalışacağız.

ABD’li siyasetçilerin ne düşündüğünü tam olarak bilmiyorum. Fakat yalnızca bir ülkenin teknolojik olarak önünde olduğumuz için amaç tahtasında olmak hakikat değil. Bu süreçte kızımı tutukladılar, muvaffakiyet isteğimizi sarsmaya çalıştılar ancak ailemin beni cesaretlendirmesi bu isteğimi sağlamlaştırdı. Kızım bana yazdığı mektupta zihinsel olarak kendisini motive ettiğini söyledi.

O çok optimist. Bu beni çok rahatlattı ve üzerimdeki baskıyı hafifletti.

Başa dön tuşu