Huawei CEO’su: Kısıtlamalar teknolojiye ve ticarete zarar veriyor

Son günlerde yaşanan ticari kısıtlamaların soğuk savaş devriyle benzerlik gösterdiğini söz eden Ken Hu, bölümün bu devirde Huawei’ye takviye olması gerektiğini söyledi.

Huawei CEO’su: Kısıtlamalar teknolojiye ve ticarete ziyan veriyor

Huawei CEO’su Ken Hu yaptığı konuşmada, bu sürecin global tedarik zincirine verdiği zararın adil rekabeti tehlikeye attığını söyledi. Bunun ortak bir sorun olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Ken Hu, gelecekte öbür şirketlerin de ziyan görebileceğini söyledi.

Sektör olarak teknolojik inovasyonu ve daha güçlü bir ekonomik büyümeyi teşvik edecek bir ekosisteme muhtaçlık duyulduğunu tabir eden Ken Hu, “Avrupa’da, akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü Android tabanlı akıllı telefonları tercih ediyor. Huawei bu pazarın yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Dikkatsizce alındığını düşündüğümüz bu kararlar, Avrupa’daki tüketicilere ve işletmelere büyük ölçüde ziyan verebilir” dedi.

Ticarette ve teknoloji duvarlar olmamalı

Konferansın gerçekleştiği alanda daha evvel Berlin Duvarı’nın bulunduğunu söyleyen Ken Hu, “Artık öteki duvarlar görmek, öteki makûs tecrübeler yaşamak istemiyoruz. Ticaret açısından da teknoloji açısından da yeni bir duvar inşa etmek istemiyoruz.

ARM probleminin çözüleceğine inanıyoruz

Huawei, ARM iş birliğinin askıya alınmasına dair de bir açıklama yaptı. Huawei’nin çip tasarımı ve üretimindeki iş ortaklarından ARM ile olan sorunun kısa mühlet içinde çözüleceğine inandığını açıklayan şirketten yapılan bildirimde şu sözlere yer verildi. “Ortaklarımızla olan yakın bağlantılarımıza kıymet veriyoruz, lakin politik kararların bir sonucu olarak kimi kararların sağlıklı biçimde alınamadığını görüyoruz. Bu üzücü durumun çözülebileceğinden eminiz. Bizim önceliğimiz, global teknolojiyi müşterilerimize ulaştırmak ve bu bakış açısıyla yolumuza devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu