Huawei erteleme kararını önemsemiyor

Bunun yanında Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming ise ABD’nin Huawei‘ye karşı attığı adımlar karşısında Çin hükümetinin boş durmayacağını belirtti.

Erteleme kararını önemsemiyoruz

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei Çin medyasına hususla ilgili yaptığı açıklamada şirketin tüm senaryolara hazırlıklı olduğunu ve erteleme kararını önemsemediklerini belirtti. Ren ” ABD hükümetinin attığı adımlar bizi hafife aldıklarını gösteriyor” sözlerini kullandı. ABD’nin aldığı kararların Huawei‘nin 5G alanındaki çalışmaları etkilemeyeceğini belirten Ren “Hiçbir rakibimiz önümüzdeki 2-3 yılda 5G’de bizi yakalayamaz” diye konuştu.

ABD kararlarının şirketin temel işini etkilemeyeceğini belirten Ren şöyle devam etti: “Şirketimiz eser ve hizmetlerini sunmaya devam edecektir. ABD şirketlerine Huawei‘nin gelişiminde gösterdikleri katkılar ve dürüstlükleri için teşekkür ediyorum. Bildiğim kadarıyla ABD’li şirketler kendi hükümetlerini Huawei‘yle mutabakatı için ikna etmeye çalışıyor.” Ren bunun yanında Huawei‘yi desteklemek için illa Huawei marka akıllı telefon almaya gerek olmadığını, aile mensuplarının uzun yıllardır iPhone kullandığını kelamlarına ekledi.

Bu ortada Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming ise ABD’nin Huawei ile ilgili aldığı kararlara Çin hükümetinin karşılık verebileceğini açıkladı. ABD’nin Çinli şirketlerin yasal haklarını ihlal ettiğini vurgulayan Zhang “Çin hükümeti de bu durumda boş durmayacaktır. ABD’nin attığı adımlar büsbütün politiktir. Hükümet eliyle Huawei’yi çökertme maksadı taşımaktadır” dedi. Huawei ABD’li şirketlerden geçtiğimiz yıl 11 milyar dolarlık ekipman satın almıştı.

Başa dön tuşu