Huawei Rusya’da 5G operasyonunu başlattı

Rus cep telefonu operatörü MTS, Moskova ve Kronshtadt kentlerinde yüksek süratli internet sağlayan 5G alanları kurmak için Huawei ile bir ortaya geldi.

İki şirketin ortak çalışması konusundaki muahede, Haziran ayında Rusya’da gerçekleştirilen St. Petersburg Milletlerarası Ekonomik Forumu’nda Çin Devlet Lideri Xi Jinping ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında imzalanmıştı.

Moskova’da yer alan 5G ağı kentin en çok ilgi gören bölgelerinden biri olan VDNKh (Rusya Fuar Merkezi) alanında kuruldu. 28GHz ve 4.9GHz frekans aralıklarında çalışan sistem akıllı kent teknolojilerini denemek gayesiyle kullanılacak. Kelam konusu teknolojiler güvenlik ve kent hizmetleri idaresini güzelleştirmenin yanısıra toplu ulaşımı geliştirmeyi de amaçlıyor.

Huawei Rusya Lideri Zhao Lei, 5G’nin ayrıyeten holografik telefon görüşmesi üzere bilim kurgu sinemalarında görülen kimi uygulamalara da imkan tanıyacağını söyledi. Moskova Enformasyon Teknolojileri Departmanı Lideri Eduard Lysenko ise 5G’nin şoförsüz araçlarla ulaşımın geliştirilmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Fuar merkezinde küçük bir alanda faaliyet gösteren Moskova 5G deneme alanının 2020’de tüm VDNKh Bölgesi’ni kapsaması planlanıyor.

MTS Moskova bölgesi yöneticisi Igor Egorov, “Tahminlerimize nazaran, 2025 prestiji ile Moskova’da 5G trafiğinin yedi kat artmasına bekliyoruz” dedi. Bu ortada St. Petersburg yakınlarında yeralan Kronshtadt kentinde kurulan 5G alanı ise tüm kent sakinlerini kapsıyor. 5G özelliği bulunan cep telefonlarına sahip olanlar 1.2 Gbps üzere süratlerde internet kullanabiliyor. Bu Full HD kalitesinde bir sineması 1 dakikada indirebileceğiniz manasına geliyor.

Ağustos ayı başında bir öteki Rus cep telefonu operatörü Tele2, İsveçli Ericsson ile ortaklaşa, Moskova’da Tverskaya Caddesi’nde bir diğer 5G alanı kurmuştu.

2018 Dünya Kupası sırasında ise tekrar bir Rus cep telefonu operatörü MegaFon, Nokia’nın 5G ekipmanlarını kullanarak VR yayınlar yapmıştı. Şu an MegaFon da Rusya’da 5G standartlarını geliştirmek ve uygulamak için Huawei ile anlaştı.

Google’ın işletim sistemi Android’i kullanması yasaklanan Huawei ise kendi cep telefonu ve tabletlerinde Rus işletim sistemi Aurora’yı kullanma kararı almıştı.

Başa dön tuşu