İngiltere’den Huawei’ye 5G için izin çıktı

İngiliz Hükümeti, dün Başbakan Boris Johnson’ın yönettiği Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının akabinde; Huawei’nin İngiltere’de 5G şebekesinin konseyimi çalışmalarına müsaade vereceğini açıkladı. ABD idaresi karar öncesi en yakın müttefiki İngiltere’ye Huawei aleyhinde ağır baskı uygulamıştı.

İngiltere’den Huawei’ye 5G için müsaade çıktı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei Lider Yardımcısı Victor Zhang şu sözlere yer verdi;

“Huawei’nin İngiltere’de yürüttüğü 5G çalışmalarının geleceği, hükümetin bu alanda çalışmaya devam edebileceğimize dair onayıyla garanti altına alınmıştır. Bu karar, İngiltere için daha gelişmiş, daha inançlı ve daha uygun maliyetli bir telekomünikasyon altyapısının yolunu açmıştır.”

ABD idaresinin Huawei’nin İngiltere’de 5G altyapısı kurmaması istikametindeki baskıları bu kararla zıt teperken İngiltere Başbakanı bu kararın sinyallerini, Ocak ayı ortasında yaptığı açıklamada vermişti. Johnson, BBC’ye verdiği röportajda, “İngiliz halkı mümkün olan en yeterli teknolojiye erişmeyi hak ediyor. Herkes için gigabit seviyesinde geniş band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Şayet bir marka eleştiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli.” sözlerini kullanmıştı. Tıpkı günlerde İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı MI5 Lideri Andrew Parker da “Gerçek şu ki 5G’de Huawei’ye muhtaçlığımız var. Bu fırsatı kaçırırsak, bu teknolojiye erişmemiz uzun yıllar alabilir. İngiltere’nin Huawei teknolojisini kullanmasının Amerika Birleşik Devletleri ile istihbarat münasebetlerini olumsuz tarafta etkileyeceğini düşünmüyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu