ABD şimdi de farklı Çinli teknoloji firmalarını kara listeye aldı

Trump idaresi, Pazartesi günü sekiz teknoloji devini Xinjiang bölgesindeki müslüman azınlıkların insan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle kara listeye aldı.

ABD artık de farklı Çinli teknoloji firmalarını kara listeye aldı

BloombergHT.com’un haberine nazaran Kimi hesaplara nazaran global güvenlik kamera pazarının üçte birini denetim eden ve dünyanın her yerinde kameraları bulunan Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. Ve Zhejiang Dahua Technology Co. ‘da kara listeye alınan şirketler ortasında yer alıyor.

Dünyanın en kıymetli yapay zeka teşebbüsü olan SenseTime Group Ltd. ve Hong Kong’da 1 milyar dolara kadar halka arzı hedeflediğini söyleyen yapay zeka devi Megvii Technology Ltd. ABD’nin gayesi oldu.

Çin online ticaret devi Alibaba Group Holding Ltd. takviyeli şirketler Çin’in gelecek yıllarda yapay zeka alanındaki azmini gösteriyor.

ABD piyasaları kapandıktan sonra açıklanan bu atak ABD ve Çinli temsilcilerin Perşembe günü Washington’da gerçekleşmesi için hazırlıkların yapıldığı gün gerçekleşti. Listedeki şirketlerin, ABD hükümetinden alınan lisans olmadan ABD’deki şirketlerle iş yapmaları yasaklandı yeniden de kimi şirketler memleketler arası iştirakları aracılığıyla bu şirketlerle iş yaptı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu