‘Kaybolacak’ çocuklar evvelce tespit edilecek!

Kanada polisinin üzerinde çalıştığı bu sistem; toplumsal medya gönderileri, polis kayıtları ve toplumsal hizmetler bilgileri kullanılarak kimlerin kaybolabileceğini evvelden iddia edebilecek.

‘Kaybolacak’ çocuklar kaybolmadan evvel tespit edilecek!

Kaybolma potansiyeli olan bireylerin, bilhassa de bu hadiseyi en sık yaşıyor olan çocukların, kaybolmadan evvel tespit edilerek kaybolmalarını engellemek artık mümkün olabilecek. Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Ofisine (DRDC) nazaran, Saskatchewan eyaleti, polisin toplum güvenliğini sağlamak gayesiyle ‘önleyici modeller’ geliştirdiğini söyledi. Bu modeller muhakkak risk faktörlerini inceleyerek kimlerin kaybolabileceğini evvelce belirlemek ve olay gerçekleşmeden müdahale etmek için kullanılacak. Risk faktörleri ortasında geçmişte meskenden kaçmış ya da konutta şiddet görmüş olmak üzere birçok farklı durum ele alınıyor.

Bakanlıklar ve öteki polis üniteleri de dayanak verecek

Mart ayında yayımlanan bir DRDC raporu, Saskatchewan Polisi Önleyici Tahlil Laboratuvarının (SPPAL), (polis, Bölgesel Adalet Bakanlığı ve Saskatchewan Üniversitesinin iştiraki ile) geçmişte kaybolan şahısların bilgilerini incelediğini ve bilhassa eyalet muhafazası altındaki çocuklara, kaçmayı adet edinmiş bireylere ve yerli halkın kayıp üyelerine odaklanıldığını söylüyor. Bir sonraki etapta SPPAL toplumsal hizmetler ve toplumsal medya hesapları bilgilerini de araştırma bilgilerine dahil edecek. Rapor, yetkililerin ne usul içgörüler elde etmek için çalıştığını net bir halde söylemiyor. Toplumsal medya datalarının tam olarak hangi alanlarda yardımcı olacağı açıklanmış değil.

Rapor, Saskatchewan’daki polis hizmetlerinin, Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Çocuk ve Aile programlarının ve bölgesel atlı polis birliklerinin SPPAL ile data paylaşımı için mutabakata vardığını söz ediyor. Saskatchewan’da eyalet müdafaasındaki çocukların yüzde 70’i lokal halktan ve eyalette 100’den fazla uzun müddettir kayıp kişi olayı hala çözülmeyi bekliyor.

Riskler ve özel hayata müdahale endişesi!

Önleyici uygulamaların çok tehlikeli olabileceğini lisana getiren Tamir Israel isimli bir avukat, yanılgılı sonuçlara ulaşılma ihtimalini gündeme getirdi. Elde edilen bilgilerin yanlış yorumlanma ihtimali olduğunu belirten avukat “Yanlış çıkarıma dayalı müdahalelerin sonuçları çok önemli olabilir.” dedi. Toplumsal medya gönderileri üzere güvenilirliği sorgulanabilecek kaynakların bu üzere hassas çalışmalarda kullanılmasını yanlışsız bulmadığını belirten Israel, ayrıyeten bu üzere önleyici sistemlerin sık sık insanları ırklara nazaran değerlendirdiğini ve kusurlu, ırkçı sonuçlara ulaştığını söz etti.

Saskatchewan Bilgi ve Mahremiyet Komisyonundan Ronald Kruzeniski ise ofisinin polisi toplumsal medya bilgilerini toplamaması ve kullanmaması konusunda uyardığını, bu bilgilerin doğruluğundan kuşku ettiklerini söyledi. Kruzeniski toplumsal medya hesabından paylaşım yapan kişinin kim olduğunu kestirmenin zahmetine dikkat çekerek geçmişteki gönderilerin de günümüzde kullanıma uygun olmayabileceğini lisana getirdi.

Başa dön tuşu