Kendi kripto para biriminizi oluşturmanız için 8 temel adım!

Birden çok farklı kripto para ünitesinden oluşan bir yatırım portföyüne sahip olmak artık yeni bir şey değil, pekala ya bir dijital varlık oluşturarak gelir elde etmeye ne dersiniz? Kripto para piyasasına her gün daha fazla kripto ekleniyor, bu da teknik bilgisayar programlama bilgisine sahip herkesin bir tane oluşturabileceği manasına geliyor.

Kendi kripto para ünitenizi oluşturmanız için 8 temel adım!

Bu maceraya atılmakla ilgilenenlere yardımcı olmak için Finbold, kendi kripto para ünitesini oluşturmak için süratli bir kılavuzun yanı sıra bu potansiyel olarak çok karlı uğraş için en düzgün sonuçları elde etmek ve müellifinin bunu yapmamasını sağlamak için akılda tutulması gereken en değerli konuları bir ortaya getirdi.

#1 Bir kullanım senaryosu oluşturmak

Herhangi bir yeni kripto para ünitesinin, başkalarından öne çıkan ve yenilikçi bir şey sunan bir kullanım senaryosuna sahip olması gerekir, zira bu, yatırımcıların bu mevzuda öğreneceği birinci şey. Bu emel ve belirtecin özellikleri bir teknik incelemede belirtilmelidir.

İdeal bir örnek, gizemli Bitcoin ( BTC ) yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun amiral gemisi dijital varlık için oluşturduğu ve Mandarin Çincesi, Bengalce, Swahili, Yoruba, Lingala ve Isıkulu.

#2 Yasal sonuçların dikkate alınması

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler kripto sanayisi üzerindeki baskılarını artırdıkça, kripto şirketlerine karşı soruşturmalar ve davalar artmaya devam ediyor, kripto muhafaza fonu Three Arrows Capital ( 3AC ), Terra ( LUNA ) ekosistemi ve kripto ticaretine karşı olanlar da dahil olmak üzere en çok duyurulanlar FTX platformu.

Bu nedenle, kripto para ünitelerinin yaratıldıkları yargı alanında yasa dışı olmadığından ve bunların oluşturulması ve işletilmesinin önünde duran rastgele bir yasa ve/veya düzenleme bulunmadığından emin olmak son derece kıymetlidir.

#3 Belirteç iktisadını planlama

Bir “token” ve “ekonomi” portmantosu olan ” tokenomik “, bir belirtecin arzını – planlanan kripto para belirteçlerinin sayısı ve bunların yaratıcılar, öbür takım üyeleri, bağlı üçüncü taraflar ve yatırımcılar ortasındaki dağılımını – tanımlamak için kullanılan tabirdir.

Bununla birlikte, belirteç iktisadının planlanması, piyasaya sürülme programı, tedarik denetim araçları, birinci dağıtım metodu ve lansmandan sonra belirteçlerin oluşturulmasının mümkün olup olmayacağı üzere kararların alınmasını da içerir.

#4 Başlangıç ​​maliyetlerinin hesaplanması
Kripto para ünitesini tasarlamak ve oluşturmak için dışarıdan bir uzman getirilip getirilmeyeceği yahut mevcut bir blok zincirinde oluşturulması için kullanılan gazın ödenmesi sorunu olsun , süreç kaçınılmaz olarak kimi başlangıç ​​maliyetlerini içerecektir.

Bu, ne kadar özelleştirme planlandığına bağlı olarak evvelden bir bütçe planlamak manasına gelir. Ethereum ( ETH ) üzere yerleşik bir blok zincirinde bir jeton başlatmak fiyatsız yahut çok ucuza yapılabilirken, yeni bir blok zinciri oluşturmak çok değerli olabilir.

#5 Blok zincirine karar vermek

Kripto para ünitesi oluşturma sürecine başlamak için, belirtecin var olacağı, süreçlerinin kalıcı ve değişmez bir formda kaydedileceği ve belirtecin dağıtılacağı bir blockchain platformunun seçilmesi gerekir.

İşlemleri doğrulamak için kullanılan mutabakat düzeneğine bağlı olarak, birkaç çeşit blok zinciri vardır – İş İspatı ( PoW ), Pay Delili (PoS), Temsil Edilen Pay Delili (DPoS) ve Geçen Mühlet Delili (Şair). Tanınan blockchain platformları ortasında Ethereum, Cardano ( ADA ), Tron ( TRX ) ve Ripple bulunur.

#6 Düğümleri hazırlamak

Blok zincirine karar verildiğinde, süreçlerin doğrulanması ve işlenmesinin yanı sıra dataların kaydedilmesi ve dağıtılması sürecinde yer alacak olan blok zinciri ağına bağlı bilgisayarlar olan düğümleri oluşturma vakti gelmiştir.

Bunu yaparken, düğüm erişilebilirliği (genel yahut özel), barındırma (bulut ağı yahut lokal düğümler), işletim sistemi (ideal olarak açık kaynak) ve donanım (GPU’lar, işlemciler, RAM, sabit şoförler ve beğenmek).

#7 Bir blockchain formatı seçme

Üç temel blockchain mimarisi modeli vardır. Merkezileştirilmiş (bir merkezi düğüm, başkalarından bilgi alır), merkezi olmayan (düğümler birbirleri ortasında data paylaşır) ve dağıtılmış (defter düğümler ortasında hareket eder) ve biri seçilmelidir.

Ayrıca, geliştiricilerin blok zinciri adresi, blok zinciri bilgi erişimi, anahtar biçimleri, varlık oluşturma kuralları, blok boyutu, süreç sınırlamaları, mükafatlar ve düğüm tanımlaması (el sıkışma olarak da bilinir) üzere detayları tanımlaması gerekecektir.

#8 API’leri ayarlama

Bir uygulama programlama arabirimi (API), çeşitli düğümler ve/veya ağlar ortasında, örneğin bir kripto borsası ile bir kripto bilgi toplama uygulaması ortasında bir irtibat misyonu görür ve tipik olarak kripto ticaretinde, bilgi güvenliği sağlamada yahut dijital varlıkları izlemede kullanılır.

Bugün, NOWNodes, Factom, Bitcore, Infura Ethereum API, Nomics API ve başkaları dahil olmak üzere blok zincirlerine uygun çok sayıda API tahlili bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu misyon için dışarıdan API uzmanlarının getirilmesi gerekebilir zira bu onların özel uzmanlıklarını gerektirecektir.

Çözüm

Kripto izleme platformu CoinMarketCap’ten alınan son datalara nazaran, Eylül 2022’de 21.000 dönüm noktasını aşan 22.273 kripto para ünitesi vardı ve bu da yeni kripto para üniteleri oluşturmaya büyük ilgi olduğunu gösteriyor. Bunu söyledikten sonra, bir dijital varlık oluşturmak aslında işin en kolay kısmı. Gerçek zorluk, onu yönetmek ve büyümesini teşvik etmekle gelir.

Başa dön tuşu