MacBook üretimi 2023’de Vietnam’a gerçekleşecek

Teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden Apple’ın 2023 yılında çıkması beklenen MacBook’ların üretimi artık Vietnam’da gerçekleşebilir.

Mayıs ayında gerçekleştirilmesi beklenen bu plan, şirketi için bir dönüm noktası olabilir. ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, üretim noktasında Çin’e bağımlı kalma siyasetini değiştirmek için yeni çalışmalar ışığında hareket ediyor. Tedarik zinciri noktasında çeşitlendirmeyi amaçlayan şirket, Hindistan, Endonezya, Vietnam üzere lokasyonlarda üretim fabrikası kurarak bunu yapmayı amaçlıyordu. Fakat şu ana kadar çok büyük bir ilerleme kat edilmedi.

Bugün elde edilen bilgiler, mevzuyla ilgili değerli bir gelişme yaşandığını ve şirket için kıymetli bir dönüm noktası olduğunu gösterdi. Nikke’nin yaptığı bilgilendirmeye nazaran Apple, 2023 yılı içerisinde MacBook aygıtlarını Vietnam’da üretmek için harekete geçti.

2023’de MacBook üretimi Vietnam’a geçiyor

Konuyla ilgili elde edilen bilgilere nazaran Apple, 2023 yılının mayıs ayından bu yana birtakım Macbook aygıtların Vietnam’da üretilmesi hakkında en büyük tedarikçisi Foxcoon’la muahede yaptı. iPad ve Airpods kulaklıklar şu an için Güneydoğu Asya’daki ülkede üretiliyordu. Bahisle ilgili olarak elde edilen bilgiler, maalesef üretim hacminin ne seviyede olacağı istikametinde bilgi vermiyor. Apple’ın her yıl Çin’de 20 ile 24 milyon ortasında MacBook ürettiği varsayıldığında, 2023 Vietnam üretimde buna pek de olumlu bakılmayacağı düşünülüyor.

Apple, buna emsal bir adımı daha evvel de iPhone aygıtlar için atmıştı. Şirket, geçtiğimiz aylar içerisinde iPhone’un Hindistan’daki üretim konusunda kıymetli seviyede artış sağladı. Ancak mevcut varsayımlar, iPhone akıllı aygıtların %95’lik kısmının hala Çin’de üretildiğini, global manada üretimin %80’inin ise Zhanghou kentinde büyük fabrikada olduğu tarafındadır. Fakat tekrar de şirketin üretim konusunda öbür ülkelere kaydığından kelam etmek mümkündür. Apple, MacBook üretimi için Vietnam’a geçiş yapması, Apple’ın birinci defa Çin dışında üretim merkezine sahip olmasını sağlayacak.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu