Madendeki Toprak Kayması Sebebiyle Nehre Siyanür mü Karıştı?

Bugün öğle saatlerinde Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeni sahasındaki toprak kayması, Türkiye’nin maden kazaları sonucu ortaya çıkan felaketlere bir yenisinin daha eklenmesine sebep oldu. 9 işçi için arama kurtarma çalışmaları devam ederken aynı bölgenin daha önce siyanür sebebiyle gündeme geldiğinin altını çizelim.

66 milyon tondan, 200 milyon tona kapasite artışının ardından meydana gelen toprak kayması sonucunda çok sayıda arama kurtarma ekibi, müfettiş ve ilgili birimler bölgeye geçiş yaptı.

Bölgede akılalmaz rakamlardaki siyanür kullanımı sonucu, siyanürlerin Fırat Nehri’ne sızma tehlikesi de tekrardan akıllara madencilik faaliyetlerinin verdiği zararları getirdi.

Bölge için “Siyanür tespit edilmedi.” raporu verildi.

Erzincan maden kazası

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 2010 Aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde meydana gelen toprak kayması, gözleri 2022 yılına çevirdi. Haziran 2022’de siyanür taşıyan boru hatlarındaki arıza nedeniyle, 20 metreküplük sızıntı sonrasında faaliyetler geçici bir süreliğine durduruldu ve 16 milyon 441 bin TL para cezası kesildi.

Başa dön tuşu