Microsoft’un net karı yüzde 12 azaldı

Microsoft’un net kârı, geçen yılın ekim-aralık devrinde bir evvelki yılın ekim-aralık periyoduna kıyasla yüzde 12 azaldı. Mali takviminde ekim-aralık devrini ikinci çeyrek olarak kabul eden Microsoft, bilançosunu yayınladı.

Bulut hizmetleri faaliyetlerinden gelen takviyeyle yazılım taleplerinde gerileme olsa da Azura bulut hizmetlerinin olması Microsoft’un karlılığını artırdı. Firma Azure bulut programlama kısmından toplamda %38 oranında artış yaşadı.

Paylaşılan bilgilere nazaran, şirketin geliri geçen yılın ekim-aralık devrinde bir evvelki yılın ekim-aralık devrine göre  yüzde 2 artarak 52,7 milyar dolara yükseltti ve pay başına karı 2,32 Dolar oldu. ABD’deki teknoloji devi Microsoft, 2021 yılında temmuz-eylül devrinde 51,7 milyar dolar gelir elde etmişti. Firma 2016’da sona eren çeyrekten bu yana en düşük gelir artışını bu periyot kaydetti.

Microsoft’un net kârı düştü

Microsoft’un net kârı ise tıpkı periyotta %12 düşerek 16,4 milyar dolara geriledi. Firmanın net kârı 2021 yılında tıpkı periyotta 18,8 milyar dolar olmuştu.

Microsoft, geçen haftalarda on bin çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu. Bu işten çıkarma ise şirketin 8 yılı aşkın müddettir en büyük işten çıkarma kararı oldu.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu