Milka’nın İneğinin Mor Renkte Olmasının Sebebi

Milka’nın mor ineğini bilmeyen yoktur. Peki bu mor ineğin tarihçesi ne? Kimin aklına geldi bir ineği mora boyamak?

Hem ülkemizde hem de dünyada pek çok başarılı reklam çalışmaları gördük. Bazı reklamlar vardır, sadece gördüğünüz renk bile size satmak istediği şeyi hatırlatır. İşte bunlar arasında en ünlü markalardan biri de Milka. Daha önce hiç yememiş olsanız dahi mor inek dediğimizde muhtemelen aklınıza Milka çikolata geliyordur. 

Milka çok eski bir marka olsa da mor ineğin reklamlarda kullanılması hemen gerçekleşmedi. Firma, 1970’li yıllara kadar mor rengini kullansa da bu rengi ineğe eklemeyi düşünmemişti. Milka’nın mor ineğe geçme hikayesi nasıl oldu, hangi süreçlerden geçtiler, gelin anlatalım.

Milka, 1901 yılında mor paket ve inek resmiyle ilk sütlü çikolatasını piyasaya çıkarır.

İlk milka ambalajı

Aslında sütlü çikolata 1875 yılında İsviçreliler tarafından üretilir, ancak o dönemde bu ürüne ulaşmak yüksek maliyetliydi. Milka ise rakiplerinden farklı olarak çikolata üretiminde saf kakao ile Alp Dağları’nın taze sütünü kullanmıştı.

Zaten firmanın adı da Almanca “süt” anlamına gelen “Milch” ile “Kakao”nun birleşiminden oluşuyor. Milka’nın çikolata üretiminde uyguladığı üretim metoduyla daha uygun fiyata kaliteli çikolataya ulaşabilen insanlar, zamanla bu mor renkli paketiyle Milka çikolatasını çok sevmişlerdi.

Milka her zaman reklama inanan bir markaydı.

Şirketin kurucusu Philippe Suchard, firmanın büyümesi için reklamın çok önemli olduğuna inanıyordu. Bu sebeple şirketin cirosunun büyük bir kısmı reklam çalışmalarına ayrılıyordu.

Şirketin reklam çalışmalarında her zaman Alp Dağları’nın huzurlu ve sağlıklı yaşamı vurguladığı görülüyor. İlk Milka çikolataların paketi mor renkli ancak üzerinde klasik beyaz benekli kahverengi inek yer alıyordu. 

Mor renginin gücü Milka’yı öne taşıdı.

Milka ineği

Bir reklam çalışması yaparken renklerin insan ruhunda uyandırdığı güç çok önemlidir. Daha 1900’ün başlarında mor rengini benimseyen Milka, bu mantıklı kararla doğada nadir bulunan bir rengi kullanmış, bu cesur yaklaşımla müşterilerin ilgisini çekmişti.

Logolarındaki Renkleri Çok Özel Amaçlarla Seçen Ünlü Markaların Kullandığı Psikolojik Taktikler: Meğer Hiçbir Şey Tesadüf Değilmiş!

1970’li yıllara girildiğinde o ünlü mor inek, başarılı bir reklam çalışmasıyla karşımıza çıktı.

Reklam çalışmalarında hedef kitle olarak daha çok çocukları belirleyen Milka, çikolatalarında yer alan sütün sağlıklı özelliğini ön plana çıkarırken aynı zamanda sakinlik ve rahatlık kavramını sembolize eden bakımlı inekleri tercih eder.

1972 yılında ise ünlü reklam ajansı Young & Rubicam’ın Frankfurt şubesi, Milka’nın reklam çalışması için yönetmen Ortstein ile art direktör Szabo’yu yeni kampanyanın hazırlıkları için Milka’nın Suchard’daki fabrikasına gönderir.

Fabrikayı gezen yönetmenler tesiste yer alan çalışanların kıyafetinden fabrikanın kendisine kadar her şeyin mor renkte olduğunu görür. Mor rengini fazlasıyla benimseyen Milka, bu fabrikada kullandıkları makineler ve hatta kullanılan araçlara kadar her şeyi mora boyamıştır. 

Bunu gören ikili ise ajanslarıyla birlikte Milka’nın karşısına yepyeni bir projeyle çıkar: “Neden Milka inekleri de mor renkte olmasın?” Bu fikir, Milka yöneticileri tarafından da benimsenir ve hemen ilk yıldızı seçmek için hazırlıklara başlarlar.

Milka’nın ilk yıldızı 800 kiloluk “Adelheid” idi.

Milka ineği

Milka, Bern şehrinin yakınlarında yaşayan çiftçi Werner Kuhnen’in “Adelheid” isimli ineğini bu reklam çalışması için seçer. 800 kilogram olan bu inek, son derece bakımlı bir vücuda sahip, düzgün boynuzları, iri memeleri ve geniş beyaz tüylü anlı bulunan bir inektir. Adelheid, her çekim için sahibine 500-800 İsviçre Frangı kazandırır. 

Bu çekimler için ineğin görünen tarafı veteriner gözetiminde mor boya ile renklendirilir. Bu rengin üzerine de bir şablonla Milka’nın logosu eklenir. Çevredeki solmuş otlara ise yeşil gıda boyası püskürtülür. Hatta pek çok makyöz, Adelheid’e Chanel ürünleri ile makyaj dahi yaparlar.

Bu süreçte Adelheid’ın dikkatini çekmek için kamera arkasında bir görevli sürekli şemsiye açıp kapatır.

Coca-Cola’nın İlaç Bağımlısı Mucidinin Trajik Hikayesi: İcat Ettiği İçeceğe Bağımlılık Yapan Maddeler Katıyordu

Aralarındaki en ünlü inek “Schwalbe”dir.

Milka ineği

1984-1990 yılları arasında Milka modelliği yapan Scwalbe (Kırlangıç) isimli inek, uzun yıllar hizmet ettikten sonra sahibi artık verimli olmadığı gerekçesiyle kasaba teslim etmeye karar vermiş.

Ancak gazetecilerin haber aldığı bu olay Alman Bild gazetesinde yayımlanınca halk itiraz etmiş. Bunun üzerine de Milka’nın yöneticileri devreye girerek Schwalbe’nin sahibine ineç için aylık 400 Mark emekli maaşı bağlamış.

Milka’nın mor ineği artık firma için bir vazgeçilmez.

Aradan uzun yıllar geçmiş olsa ve firma bazen farklı şeyler denemiş olsa dahi müşteriler her zaman mor ineği görmek istediler. Bu sebeple de Milka’nın ambalajlarından reklam filmlerine kadar her yerde mor inek görmek mümkün.

1,5 Milyon Balonun Aynı Anda Göğe Bırakılmasıyla Yaşanan Bir Facianın Akılalmaz Hikâyesi

FIFA 2000’de Türkiye Ligi Olmasına Rağmen Son Şampiyon Galatasaray’ın Olmamasının Çok Enteresan Hikâyesi

Başa dön tuşu