NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump tepki gösterdi!

ABD Başkanı Donald Trump, İrlanda’dan ABD’ye dönüş yolunda NASA’ya reaksiyon gösterdi. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan Trump, “Harcadığımız tüm paraya karşın, NASA hala Ay’a gitmekten bahsetmemeli, biz bunu 50 yıl evvel yaptık. Mars dahil yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar” tabirlerini kullandı.

NASA’nın Ay’a gidiş projesine Trump reaksiyon gösterdi!

Ancak ABD başkanının bu açıklaması başları karıştırdı. Trump’ın bu çıkışının NASA Genel Müdürü Jim Bridenstine’nin Washington’da düzenlenen Milletlerarası Uzay Kalkınma Konferansında yaptığı “Başkanın birinci talimatı ‘Ay’a geri dönüyoruz’ oldu.” halindeki açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti. 

NASA yöneticisi, ayrıyeten Ay’a 2024’te kapsamlı bir seyahatin yapılacağını, bunun evvelkinden farklı olacağını ve Ay’da kalıcı olarak kalacaklarını söz etmişti. NASA Mars’a yapılacak seyahatlerde Ay’ı bir üs olarak kullanmayı planlıyor.

Trump’ın bu çıkışıyla daha evvel uzay ve NASA konusunda yaptığı açıklamalarla çeliştiği dikkatlerden kaçmadı. Geçen ay NASA’nın 21 milyar dolarlık bütçesine 1,6 milyar ek yapıldığını duyuran Trump, “Benim idarem altında NASA’yı tekrar çok uygun bir yere taşımak için restore ediyoruz ve Ay’a geri dönüyoruz, daha sonrası ise Mars” halinde paylaşımda bulunmuştu. 

Başa dön tuşu