Nintendo Switch, Kuzey Amerika’da PS5’i geride bıraktı

2023 yılına girilmesiyle birlikte istatistik firmaları harekete geçti ve 2022’ye dair değerli dataları paylaşmaya başladı. Oyun dalının değerli modüllerinden Nintendo Switch, yılın en çok satan konsolu olmayı başardı.

NPD Group tarafından açıklanan bilgilere nazaran Nintendo Switch, yılın en çok satılan konsolu olma özelliğine sahip oldu. 2022 yılının son bulmasıyla birlikte kıymetli istatistikler sunuldu. Bunlardan biri de NPD Group’tan geldi ve firma tarafından paylaşılan bilgilere nazaran Nintendo Switch, Kuzey Amerika’daPS5’i geride bırakarak en çok satan konsol oldu.

Playstation 5 ise kazandıran isim oldu

NPD Group’tan Mat Piscatella’nın paylaşımında yer alan bilgilere nazaran Kuzey Amerika’da yılın en çok satan konsolu olma unvanına Nintendo Switch sahip oldu. Playstation 5 ise yüksek fiyatlı olması sebebiyle, yılın en çok kazandıran konsolu oldu. Playstation 5 güçlü bir tecrübe sunmasına karşın, yıl uzunluğu stok sorunu yaşaması nedeniyle Nintendo Switch’in birinci olmasında kıymetli bir tesir yarattı. Sony, stok meselesini çözmek için elinden geleni yapmış ve 2022 ekim ve kasım ayında en çok satılan konsol olmayı başarmış lakin aralık ayında birinciliği tekrar Nintendo Switch’e kaptırmıştır.

Aynı vakitte NPD Group’un aktardığı bilgilere nazaran 2022 yılında oyun bölümünde harcanan para 56,6 milyon dolara düşmüş fakat konsol satışlarında istikrarlı bir ilerleyiş yaşanmıştır. Genel olarak oyun bölümüne aranan paranın azalması ise 2022’de AAA oyunlarının sayısında düşüş yaşanmasıdır.

2023 oyun kesimi için değerli bir yıl olacak

2023 yılı oyun kesimi için epey heyecan uyandıran bir yıl olacak üzere gözüküyor. PS5 oyun konsollarında stok meselesinin çözülmesiyle bir arada, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Starfield ve Spider-Man 2 üzere oyunların sunulması ve Nintendo’nun da mümkün bir yeni konsol sunması oyun dünyasını değerli seviyede etkileyebilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu