Numeroloji Nedir, Neden Bir Bilim Dalı Değil?

Birçoğumuzun en azından bir kez karşılaştığı ama nadiren derinlemesine düşündüğü konulardan biri de numerolojidir. Belki de çevrenizde, sayılarla hayatını yaşayan ve alacağı kararlarda bile sayılara başvuran birileri vardır. İşte bu kişiler, astrolojiye de oldukça benzeyen numerolojiye inanan kişiler oluyor. Peki numeroloji tam olarak nedir?

Sayıların gizli anlamlarını ve insan hayatı üzerindeki etkilerini inceleyen eski bir öğreti olan numerolojiye göre sayıların, kişilik özelliklerimizden kaderimize kadar birçok şey üzerinde mistik bir gücü var. Fakat pek çoğumuzun aklına takılan bir soru var: Numeroloji gerçekten bir bilim dalı mıdır yoksa tamamen bir inanç sistemine mi dayanır?

Neden birçok kişinin bu eski öğretiye büyük bir ilgi duyduğunu ancak aynı zamanda neden bilim dünyası tarafında “sözde bilim” olarak adlandırıldığına tüm detaylara ile bakacağız. Ayrıca her ne kadar inanmasak da ufak bir örnekle kendi sayınızın anlamını da vererek içeriğimizi biraz renklendirelim : )

Numeroloji nedir?

Numeroloji nedir

Numeroloji, insan hayatındaki olaylar ve kişilik özellikleri arasında sayılar aracılığıyla bağlantılar kurmaya çalışan mistik bir öğreti. Temelleri Antik Yunan, Mısır gibi medeniyetlere ve hatta daha öncesine dayanan bu disiplin, sayıların evrensel enerjiler taşıdığına ve bu enerjilerin insan yaşamı üzerinde önemli etkileri olduğuna inanıyor. Pisagor da bu işin içerisinde.

Numeroloji, her birimizin doğum tarihimizden ismimize kadar hayatımızdaki sayısal değerlerden yola çıkarak kişilik özelliklerimizi, geleceğimizi ve hatta ruhsal yolumuzu yorumlamayı amaçlıyor.

Numeroloji nasıl bakılır?

Numeroloji, yüzyıllar boyunca birçok kültürde farklı şekillerde uygulanmış ve günümüzde de popülerliğini koruyan bir öğreti hâline gelmiş durumda. Ancak numerolojinin yöntemi ve yorumları tamamen subjektif ve kişisel inançlara dayandığı için bilimsel bir disiplin olarak kabul edilmesi konusunda ciddi tartışmalar bulunuyor.

Numerolojide hesaplama nasıl yapılıyor?

Numeroloji numara anlamları

Bir kişinin yaşam yolu numarası, doğum tarihinin sayısal değerlerinin toplanması ve tek bir sayıya indirgenmesiyle hesaplanıyor. Bu numaranın da kişinin karakteri, yaşam amacı ve kaderi hakkında bilgi verdiğine inanılıyor. Benzer şekilde isim numerolojisinde her harfe karşılık gelen bir sayısal değer var ve bu sayılar toplanarak kişinin, kişilik özellikleriyle ilgili yorumlar yapılıyor.

Bir örnek verelim. Benim doğum tarihim 29/01/1989

29+1+1989=2019

Bu sayısı tek sayıya indirmek için ise 2+1+9 yapıyoruz ve çıkan 12’yi de 1+2 şeklinde toplayıp 3 sayısını elde ediyoruz.

Numeroloji tablosu

 Numeroloji inanışına göre sayılarının anlamları şöyle;

1: Bağımsız, hedef odaklı, yenilikçi

2: Sezgisel, birleştirici, etkili

3: İletişimsel, sanatsal, çekici

4: Pratik, sadık, hizmet odaklı

5: Meraklı, uyumlu, sosyal

6: Destekleyici, koruyucu, romantik

7: Manevi, meraklı, analitik

8: Hırslı, karmik, kalıcı

9: Uyanış, hoşgörülü, destekleyici

Yorumlar için teşekkürler numeroloji : )

Numeroloji sayıları

Numerolojide öne çıkan tek rakamlar olsa da birkaç çift haneli sayı da etkili sayılıyor. 11, 22 ve 33 muazzam bir etkiye sahip manevi sayılar olarak kabul ediliyor.

11: Aydınlanmış, anlayışlı, karizmatik

22: Disiplinli, yetenekli, başarılı

33: Besleyici, fedakâr, bilge

Konumuza dönelim. Numerolojinin neden bilim sayılmadığından önce bilimin özelliklerine bakmak gerek.

Numeroloji ve bilim

Bilim, evreni ve içindeki olayları anlamak için gözlemlere, deneylere ve mantıksal çıkarımlara dayanan bir bilgi edinme yöntemi. Bilimsel metodoloji, teorileri ve hipotezleri test edilebilir, gözlemlenebilir ve yanlışlanabilir kılan bir dizi prensibe dayanıyor.

Yani bir teorinin bilimsel olarak kabul edilebilmesi için onu destekleyen kanıtların gözlemlenebilir ve deney yoluyla test edilebilir olması gerekiyor. Ayrıca bu teorinin yanlışlanabilir olması yani teorinin doğruluğunu sınamak için potansiyel olarak çürütülebilecek durumlar öngörmesi gerekiyor.

Bilimsel bilgi, sürekli bir sorgulama ve denetim sürecinden geçer. Bir hipotezin bilimsel bir teoriye dönüşebilmesi için defalarca test edilmesi ve farklı bilim insanları tarafından bağımsız olarak doğrulanması gerekiyor.

Numerolojinin bilimden ayrıldığı noktalar neler?

Numeroloji neden bilim dalı değil

  • Numeroloji soyut kavramlar ve mistik anlamlar üzerine kurulu; sayıların insan hayatı üzerindeki etkilerini doğrudan gözlemlemek veya objektif bir şekilde test etmek mümkün değil. Numerolojik yorumlar genellikle çok genel olup birçok farklı duruma uyarlanabiliyor. Bu da onların bilimsel bir testten geçirilmesini zorlaştırıyor.
  • Bilimsel bir iddianın yanlışlanabilir olması, onun doğruluğunun test edilebilmesi için gerekli bir özellik. Numeroloji, yanlışlanabilir olmayan iddialar sunuyor yani numerolojik yorumların doğru olup olmadığını kesin olarak test etmek için bir yol yok. Numerolojik analizler subjektif yorumlara ve kişisel inançlara dayandığı için herhangi bir objektif yanlışlama kriteri uygulanamaz.
  • Numeroloji daha çok bir inanç sistemi olarak işlev görüyor. Bilim ise inançlardan ziyade gözlemlenebilir gerçekler ve kanıtlar üzerine kurulu. Numerolojinin temeli, sayıların mistik veya metafiziksel anlamlara sahip olduğu ve bu anlamların insanların yaşamlarını etkileyebileceği inancına dayanıyor. Bu tür inançlar, bilimsel metodolojinin objektiflik ve kanıt temelli yaklaşımıyla uyumlu değil.
  • Numeroloji, bireysel yorumlara ve kişisel deneyimlere büyük ölçüde bağlı. Bilimde ise subjektif yorumların yerini, tekrarlanabilir deneyler ve gözlemler sonucunda elde edilen objektif kanıtlar alıyor. Numerolojik yorumlar, kişiden kişiye değişebilir ve genellikle evrensel bir geçerlilik iddiasında bulunamazlar.

Bu noktalar da numerolojinin neden bilimsel bir disiplin olarak kabul edilmediğini açıklıyor. Ancak numerolojinin bilim olmaması, onun insanlar için anlam ve değer taşımaması anlamına gelmiyor.

Sahte Bilim ile Gerçek Bilimi Birbirinden Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Neden bazı insanlar numerolojiye inanıyor?

İnsanlar neden milyonlarca yıldır sayıların gizemine bu kadar büyük bir ilgi duyuyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Tabii ki bunun bazı sebepleri var.

Öncelikle verilecek cevaplardan biri de belirsizlikle başa çıkma olabilir. İnsanlar genellikle gelecekle ilgili belirsizlikler karşısında endişe duyar. Numeroloji, gelecekle ilgili bazı ipuçları sunarak bu belirsizliği yönetmeye yardımcı olabiliyor. Birçok kişi de aslında numerolojik analizlerin sunduğu rehberlik ve içgörüler sayesinde yaşamın zorlu dönemlerinde yol gösterici bir ışık buluyor.

Numeroloji aynı zamanda kişilerin kendileri ve çevreleriyle daha derin bir bağlantı kurmalarına da olanak tanıyor. Kendi doğum tarihlerinden veya isimlerinden çıkarılan sayısal analizler; bireylerin kendi kişilikleri, güçlü yönleri ve yaşamlarındaki potansiyel zorluklar hakkında daha fazla düşünmelerine neden olabiliyor.

İnsanlara hayatlarının kontrolünü bir dereceye kadar ellerinde tutma hissi vererek güç ve rahatlık katması da etkileri arasında sayılabilir.

Kısacası, insanların bilgiye ulaşma ve dünyayı anlama yolları çeşitlilik gösteriyor ve numeroloji de bu çeşitliliğin bir parçası hâline geliyor.

Numeroloji ne demek

“Herkesin hayatına kimse karışamaz.” mantığı ile tabii ki insanların inandıklarına bir yere kadar saygı göstermemiz lazım. Ancak bilgi arayışında her zaman meraklı ve eleştirel olunması gerektiğinin de altını çizerek yazımızın sonuna gelelim.

Konu ile ilgili yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

İncelemek isteyebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Çayınızı Kahvenizi Koyun Gelin #3: Astroloji Gerçek mi Yoksa Palavra mı? Burçlar ve Sembolleri Nereden Geliyor? Tüm Detayları ile Açıkladık

Astrologlara Sorulan Birbirinden Saçma Soruları ‘Mantık Çerçevesinde’ Yanıtladık: Meğer Türkiye’nin Bile Burcu Varmış

Son Dönemde Sosyal Medyada Dönüp Duran Bu Tuhaf Sayıların Ardında Yatan Garip Gerçek

Son Zamanlarda Dillerden Düşmeyen “Dişil ve Eril Enerji” Kavramlarını Bilim Ciddiye Alıyor mu Yoksa Gülüp Geçiyor mu?

Başa dön tuşu