OpenAl’dan yeni yapay zeka Point-E

Önde gelen yapay zeka gruplarından biri olan OpenAI, 3 boyutlu objeler oluşturabilen Point-E’yi tanıttı.

2022 yılında teknoloji kesimindeki en dikkat cazibeli gelişme yapay zeka alanında yaşandı. MidJourney üzere öteki projeler, OpenAI takımının DALL-E 2 ile başlattığı metni imajlara dönüştürmek için yapay zeka hareketine katılıyor. DALL-E 2 ile yetinmeyen OpenAI grubu, metinden üç boyutlu objeler oluşturabilen Point-E’yi tanıttı.

Önde gelen yapay zeka gruplarından biri olan OpenAI’den yeni bir proje daha geliyor. Artık takım, yazdığınız rastgele bir metni üç boyutlu bir objeye dönüştürebilen Point-E’yi başlatmaya hazırlanıyor.

Point-E nasıl çalışır?

DALL-E’ye emsal hareket mantığı ile Point-E, giriş komutlarını işleyerek muvaffakiyetle bir 3B obje nokta bulutu oluşturabilir. Metinden üç boyutlu objelere geçiş, Dream Fusion üzere projelerle mümkün olmuştur. Lakin Point-E’nin en büyük başarısı, çalışma mühletini dakikalara indirmesidir. Yapay zeka dayanaklı üç boyutlu objelerin yaratılmasının, başta sinema ve oyun bölümü olmak üzere birçok alanda ihtilal yaratabileceğine inanılıyor. Uzay projelerinden sanal dünyalara kadar her şeyde görünen üç boyutlu objelerle, Mark Zuckerberg son vakitlerde dikkat çekiyor.

DALL-E 2 üzere, Point-E de kapsamlı kitaplıklar kullanır. Evvel, girilen metindeki objeyi daha evvel taranmış 3B obje kitaplığından bulun ve seçin. Daha sonra talep üzerine bir RGB nokta bulutu oluşturmak için makine tahsili tekniklerini kullanır. Ortaya çıkan nokta bulutu, şekillendirme ve renklendirme için çeşitli modelleme uygulamalarına aktarılabilir. Uzmanlar, Point-E’nin muvaffakiyetinin oyun ve sinema sanayilerinin iş yükünü hafifleteceğine inanıyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu