Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı

Sermaye Piyasası heyeti tarafından hazırlanan ve hisseye dayalı kitle fonlamasına ait yol ve asılları düzenleyen bildirim bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı

Bloomberg HT’nin haberine nazaran SPK’nın Hisseye Dayalı Kitle Fonlaması Bildirimi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. SPK tarafından bahisle ilgili yapılan açıklamada, dünyada yaygınlaşan kitle fonlamasının Türkiye’de de uygulamaya girmesi için hukuksal altyapının hazırlandığı belirtildi.

2017 yılında yasal düzenlemesi yapılarak SPK’nın yetkilendirildiği kitle fonlamasına ait hazırlanan bildiri ile başlangıç evresindeki teşebbüslerin sermaye muhtaçlığını gidermek için halktan para toplayabileceğinin kaydedildiği açıklamada, “Böylece ekonomik kalkınmayı destekleyici potansiyele sahip yenilikçi ve teknoloji odaklı teşebbüslerin hayata geçirilmesine imkan sağlanmış olacak. Yenilikçi ve katma pahaya dayalı iş modeli bulunan şirketlerin yararlanması maksadıyla sırf Tebliğ’de tarifli teknoloji ve üretim faaliyetini gerçekleştiren yahut gerçekleştirecek olan teşebbüslere kitle fonlaması imkanı verilecektir.” sözleri kullanıldı.

– Kitle fonlamasına katılacak teşebbüsler ön elemeden geçecek

Açıklamada teşebbüsçüler ile ferdî yatırımcıların internet üzerinden bir platformda buluşacağı belirtilerek, yalnızca Sermaye Piyasası Konseyi’nin faaliyet müsaadesi verdiği ve listesine aldığı platformların kitle fonlamasına aracılık edebileceği vurgulandı.

Her teşebbüsün kitle fonlamasından faydalanamayacağı kaydedilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Aracılık eden platformların kendi bünyelerinde oluşturacakları üçer kişilik yatırım komitelerinin inceleyeceği ve kriterlere uygun teşebbüsler fon toplayabilecek. Bunun yanı sıra muhtemel kayıpların sonlandırılması için yatırımcılar 1 yıl içinde en fazla 20 bin lira yatırım yapabilecek. Bu limit yatırımcının gelir seviyesine bağlı olarak 100 bin liraya kadar artırılabilecek. Yatırımcıların haklarını gözeten kurallar ve kontroller sayesinde insanların saadet zincirlerinin tuzağına düşerek mağdur olmasının da önüne geçilebilecek.”

Kitle fonlamasıyla kazan-kazan devri başlıyor

Açıklamada, yeni iş kuran girişimcilerin yaşadığı en büyük zorlukların başında finansmana erişimin geldiğine değinilerek, bankadan uygun kurallarda kredi bulamayan girişimcilerin, kitle fonlaması sayesinde gereksinim duydukları maliyetsiz finansmana erişebilecekleri bildirildi.

Bireysel yatırımcıların da tek başlarına kayda paha bir tesir yaratamayacak olan küçük fiyattaki fonlarını birleştirerek bir şirketin hayata geçmesini sağlayacakları tabir edilen açıklamada böylelikle yatırımcıların gelişme potansiyeli olan bir şirkete kuruluş etabında ortak olma fırsatını elde edecekleri kaydedildi.

Başa dön tuşu