Perakendenin geleceğini akıllı teknolojiler belirleyecek

Belki de hiçbir bölüm müşteri taleplerinden perakende kesimi kadar etkilenmiyor. Bugünün müşterileri anında, kolay ve 7/24 alışveriş tecrübeleri istiyor. Bu tecrübenin şifreleri ise perakendeyi dijitalleştirmekten geçiyor. Tüketicilerin artan taleplerini karşılamak ve çevrimiçi mağazaların güçlü rekabet baskısına karşı koymak için perakendecilerin mağazalarını dijital tahlillerle donatmaları gerekiyor. Bağlı teknolojiler akıllı perakende satışın temelini oluşturuyor.

Perakendenin geleceğini akıllı teknolojiler belirleyecek

Ülkemizde; 2018 sonu itibariyle 1 trilyon TL’lik bir büyüklüğe ulaştığı iddia edilen perakende kesimi klasik mağazacılıkta olduğu üzere dijital platformlarda da büyümeye devam etti. İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı bir evvelki yıla nazaran 4,4 puan artarak yüzde 29,3 oranına yükseldi. Dalın bu derece süratli büyümesini sağlayan en değerli etkenlerin başında elbet teknoloji geliyor. Bölümün en büyük tehdidi de en fırsatı da teknoloji olarak görünüyor. Perakendecilerin offline mağazalarını en çok tehdit eden öge dijital dönüşümken, potansiyel müşteriyi mağazalara çekmenin yolu ise yeniden dijital dönüşümden ve dijital kanallardan geçiyor.

E-ticaretin, perakende bölümü karşında giderek güçlenmesi, bölümdeki dönüşümü de hızlandırıyor. Dünya perakende kesiminin büyüklüğü 25 trilyon dolara ulaşmış durumda. E-ticaretin küresel pazardaki büyüklüğünün ise 2021 yılı itibariyle her yıl yüzde 16 artarak 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Perakende bölümü, geleceğini garanti altına almak için yapay zeka kullanımını artırmaya, daha düzgün müşteri tecrübesi için büyük bilgiden yararlanmaya ve eş vakitli reaksiyon beklentisini karşılamaya yöneliyor.

“Perakendede taşınabilir uygulamalar ve büyük data belirleyici olmaya devam edecek”

Müşterilere bilgi sağlamanın ve onlarla en âlâ biçimde bağlantı kurmanın perakende çalışanının misyonu olduğunu söyleyen T-Systems Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu: İnsansız, büsbütün robotların ve sensörlerin hizmet verdiği perakende tecrübesine çok uzak değiliz. Büsbütün dijital mağazacılığın bir adım öncesindeyiz ve bu sürece hazırlık yapmak gelecekte de dalda var olabilmek için kaçınılmaz görünüyor. Açıkçası, günümüzde de çok kanallı uğraşlar bir müddettir var. Lakin bunların hepsinin başarılı olduğunu söylemek güç. Önümüzdeki devirde perakendede taşınabilir uygulamalar ve bilgiden hareketle üretilen tahlil ve kampanyalar belirleyici olmaya devam edecek. Teknolojiyi merkeze alarak müşteri beklentisine yanıt verebilen perakende firmaları dijital dönüşüm sürecinde ortaya çıkan yeni fırsatlardan da faydalanabilecek. Bilgisayarlar, telefonlar, kasalar, reklam ekranları ve elektronik fiyat etiketleri üzere ekipmanlarını bağlı hale getirmeyi başaran perakendeciler tam manasıyla entegre bir mağazacılık tecrübesinin keyfini çıkaracak. T-Systems olarak, perakende müşterilerimize dijital dönüşüm süreçlerinde rehberlik ederek dijital çağın müşterisinin tüm beklentilerini karşılayacak tahliller sağlıyoruz. Tüm müşteri tecrübesi teşebbüslerinin üçte ikisinin 2022’ye kadar BT kullanmaya başlayacağını düşünürsek, perakende kesiminde yaşanan dijital dönüşümün hızlanarak devam etmesi gerekiyor” dedi. 

Başa dön tuşu