Porsche, NFT dünyasına başarısız bir giriş yaptı

Alman 3D sanatçı ve dizayncı olan Patrick Vogel tarafından tasarlanan Porsche’nin Porsche 911 ismi ile Web3 çıkışını yaptığı koleksiyonu beklediği ilgiyi göremedi. Kriptonun bedel kaybından sonra yüksek basım fiyatına sahip olan bu NFT’ler beklediği ilgiyi alamadı.

Porsche, NFT koleksiyonundan beklenen ilgiyi alamadı

23 Ocak’ta piyasaya sürülen ve içinde  911 spor arabanın olduğu 7 bin 500 tane NFT, Porsche tarafından piyasaya sürülmüştü. Alman dizayncı bu dijital koleksiyonları beyaz Porsche 911’i örnek alarak tasarlamıştı. BU dijital koleksiyonlar hayranlar tarafından büyük ilgi gördü ancak birçok NFT basım pürüzüyle karşılaştı.

Hayranlar Twitter’da basımın çok yüksek maliyetli olduğunu ve bu pazarlama tekniğinin Web3’ün prensibine karşıt düştüğünü söyleyerek şikayette bulundu. Bu şikayetlerin sebebi de yatırımcıların lansman sırasında 0.911 ETH (1499 Dolar) basım fiyatı karşılığında üç NFT basım müsaadesi vermesi oldu.

Twitter’daki ağır yansılar sebebiyle Porsche NFT’lerin basın süreçlerini durdurdu. Yansılardan sonra basım fiyatını azaltma kararı alan Porsche, “ Özel bir topluluk oluşturmak ismine yeterli tecrübesi yaratma yolunda ilerlemek için üretimi azaltacağız ve basım süreçlerini durduracağız. Önümüzdeki saatlerde bahis ile ilgili daha fazla bilgi verilecek.” açıklamasında bulundu. Porsche İki saat sonra yaptığı açıklamasında ise basım süreçlerini açtığını ve 25 Ocak TSİ 14.00 saatine kadar açık olacağını duyurdu.

Porsche’nin ikincil piyasa bedellerinde de önemli düşüş gözlemlendi. OpenSea’ den alınan datalara nazaran koleksiyonun taban fiyatı gece 0.89 EHT’ye düştüğü görüldü. Bu data basım süreci devam eden NFT koleksiyonununa ikincil pazarda 50 dolar daha ucuza ulaşılabileceğini gösterdi.

Porsche’nin resmi web sitesine bakıldığında ise NFT koleksiyonundan yalnızca 1821 adet NFT’nin satıldığı görülmekte.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu