Reklam mesajlarına yeni düzenleme geliyor

Son yıllarda kullanıcıları bezdiren SMS, e-posta ve sesli aramalara yeni bir düzenleme geliyor. Bundan sonra bu üslup bağlantıda bulunmak isteyen şirketler bunu yalnızca Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi İYS’ye kayıtlı numaralara arayacak şekiled yapabilecek. Bu yeni düzenlemenin yurtdışından SMS gönderen ya da düzmece arama yapan ve 0212 9.. ile başlayan numaraların aramalarını engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor.

Ticari elektronik mesaj göndermek isteyen gerçek ve hükmî bireyler, Ticari Elektronik Mesaj İdare Sistemi İYS’ye kaydolacak, sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik mesaj gönderilemeyecek.

Reklam bildirilerine yeni düzenleme geliyor

Milliyet’in haberine nazaran Ticaret Bakanlığının Ticari Bağlantı ve Ticari Elektronik Mesajlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği 1 Eylül 2020’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, ticari elektronik mesaj göndermek isteyen gerçek ve hukukî bireyler İYS’ye kaydolacak. Kelam konusu sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik mesaj gönderilemeyecek.

İYS üzerinden alınmayan onaylarda, onayın alındığına ait ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıya ilişkin olacak. İYS üzerinden alınmayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından 3 iş günü içinde İYS’ye kaydedilecek. İYS’ye kaydedilmeyen onaylar geçersiz kabul edilecek.

Sesli aramaya da düzenleme geldi

Sesli arama içeriğinde, tacirler için ticaret unvanına, esnaf için ise ismi ve soyadına yer verilecek. Hizmet sağlayıcı, bunlara ek olarak marka yahut işletme ismi üzere kendisini tanıtan öbür bilgilere yer verebilecek. Bu düzenleme, yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren geçerli olacak.

Hizmet sağlayıcı, kendisine iletilen ret bildirimlerini 3 iş günü içinde İYS’ye bildirecek. Alıcı reddetme hakkını İYS üzerinden de kullanabilecek.

Şikayet müracaatları, öncelikle İYS üzerinden ön incelemeye tabi tutulacak.

Başa dön tuşu