Sesle alışveriş dönemi geliyor!

Ses Endeksi araştırmalarına nazaran, yapılan “sesli eğlence” harcamalarının son 12 ayda yüzde 19 oranında arttığı ve Avrupa genelinde yılda ortalama kişi başı 212 Avro’ya ulaştığı tespit edildi.

Sesle alışveriş periyodu geliyor!

Araştırmada yaklaşık her üç haneden birinin (yüzde 30) akıllı hoparlöre sahip olduğu ve erkeklerin sesli uygulamalara bayanlardan yılda ortalama 73 Avro daha fazla harcadığı görüldü.

Avrupa nüfusunun neredeyse yarısı her gün kulaklık takıyor ve Y jenerasyonu günde 1 saat 53 dakikalık müddet ile kulaklıkla vakit geçirenler ortasında en uzun mühlete sahip.

Araştırmaya katılanlar ortasında, müzik dinlemek için ses denetimli aygıtları kullananların yüzde 31’inin, radyo dinleyenlerin yüzde 23’ünün, soru soranların yüzde 13’ünün ve teknoloji meraklısı olan yüzde 21’lik kesitinin, sesle aktivasyon kullanarak alışverişe başladığı ve yüzde 19’unun ise sesle alışverişi tamamladığı söylendi.

Araştırma ayrıyeten, önümüzdeki beş yıl içerisinde yaklaşık beş Avrupalıdan ikisinin sesle alışveriş yapmayı gerçekleştireceğini ortaya koyuyor. Son tahlillere nazaran, sesli ticaretin 2022 yılına kadar dünyada 40 milyar dolara ulaşacağı varsayım ediliyor. 

Başa dön tuşu