Steam Deck 2 performans olarak yüksek artışa sahip olmayabilir

Steam Deck 2 Valve’ın elde taşınır aygıt takılıyken kullanılabilecek daha yüksek bir güç modu uygulamayı düşünüp düşünmediğiyle ilgili sorulan soruları yanıtladı. “Evet, lakin bunu nitekim yüksek öncelikli bir tasarım maksadı haline getirmeyi seçmedik… aslında her şeyin yerleşik duruma yahut taşınabilir duruma nazaran değiştirilmemesinin daha güzel olduğunu düşündük” dedi.

Coomer, Valve’ın yerleşik konsollar için daha yüksek performans özelliklerini uygulamama tercihinin bir önceliklendirme problemi olduğunu söylüyor. Valve, konsolun “en yüksek kullanım durumunun” taşınabilir olarak çalışmak olacağını belirlediğini ve bu nedenle “makinenin düzgün çalışacağı ve bu senaryoda AAA oyunlarda yeterli bir kare süratiyle bir eşik seçtiğini” açıklıyor. dedi Coomer. “Daha yüksek çözünürlüklerde iskele senaryosunun peşine düşmeyi de hedeflememiz gerektiğini düşünmüyorduk. Daha kolay bir tasarım amacı ve buna öncelik vermek istedik.” Coomer açıklıyor.

Yerleştirildiğinde konsolun performansını artırmamayı tercih etse de, Steam Destesi daha yüksek çözünürlüklü monitörlerle uyumlu olacaktır. Fakat, konsollarını yüksek çözünürlüklü monitörlerine bağlamayı umut eden oyuncular, bunu konsolu fişe takmak ve kusursuz bir oyun tecrübesi beklemek kadar kolay bulmayabilirler.

Son vakitlerde Valve dizayncısı Pierre-Loup Griffais , konsolda çalışan oyunlar için ’30 FPS hedefinin’ “performans testimizde oynanabilir olduğunu düşündüğümüz şeyin tabanı” olacağını açıkladı. Birçok oyunun konsolda 30 fps’den daha yüksek bir kare suratında çalışacağını belirten yorumlarına karşın, bu, kendi doğal 800p çözünürlüğünde performans gösteren konsol için geçerlidir ve konsolu daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana bağlamak için geçerli değildir. Bu çözünürlüğü bir monitörde yükseltmek, dört çekirdekli AMD APU Zen 2c işlemci ve AMD APU 8 CU (bilgi süreç birimi) RDNA2 GPU’nun yetenekleri nedeniyle konsolun performansının düşmesi manasına gelebilir.

Steam Deck arayüzünü bilgisayarda kullanma adımları

Steam Deck 2’in rakipleri ortasındaki fark

Muhtemelen Valve’ın şu anda piyasadaki en büyük elde taşınan rakibi Nintendo Switch. İki elde taşınır aygıt, birkaç seviyede besbelli formda farklı olsa da, donanımları açısından karşılaştırılabilir ögeler vardır. Nintendo Switch, Steam Deck’in tersine, konsolun performansını düzgünleştirmek için yuvasını kullanır. Bunu yaparken, Switch oyuncularının performans sıkıntıları telaşı olmadan konsollarını çeşitli ekranlarda özgürce oynamalarına imkan tanır.

Switch’te yer alan bu özellik ile Steam Deck’i satın almak isteyen hayranlar, benzeri bir özelliğin standart olarak yer alacağını düşünmüş olabilirler. IGN kısa müddet evvel Steam Deck ile Nintendo’nun mevcut amiral gemisi modeli Switch OLED ortasında kapsamlı bir karşılaştırma yayınladı ve her iki el aygıtının donanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyabilirsiniz.

Steam Destesi hakkında daha fazla bilgi için, Valve’ın Steam Destesinin geleceğe hazır olduğundan ne kadar emin olduğunu ve şirketin gelecek jenerasyonlardan şu anda neler beklediğini detaylarıyla anlatan bu makaleye de göz atabilirsiniz .

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu