Taksiciler artık yolu uzatamayacak!

Teknoloji devi Google, Haritalar uygulamasında yeni bir güvenlik özelliğini test etmeye başladı. Birinci olarak Hindistan’da ortaya çıkan bu bilhassa kullanıcılara ‘Stay Safer’ menüsü sunuluyor.

Taksiciler artık yolu uzatamayacak!

Şu anda Google Maps kullandığınızda tavsiye edilen rotadan çıktığınızda, varmak istediğiniz noktaya otomatik olarak yeni bir rota çiziliyor. HaberTürk’te yer alan habere nazaran ‘Stay Safer’ seçeneğine tıklayan yolcular ise gitmek istediği noktaya giden en süratli yoldan 500 metre uzaklaşırsa uyarılıyor.

Bu özelliğin bilhassa yalnız seyahat eden yolcular tarafından tercih edilmesi bekleniyor. Stay Safer seçeneğiyle isminden da anlaşılacağı üzere birinci olarak yalnız seyahat edenlerin daha inançlı bir seyahat geçirmesi planlanıyor.

Testler de muhtemelen bu yüzden kaçırma ve taciz olaylarının çok sık yaşandığı Hindistan’da başlatıldı. Bunun yanında özellik sayesinde taksicilerin fazla fiyat alabilmek için yolu uzatmasının da önüne geçilecek.

Google ‘Stay Safer’la ilgili şu ana kadar rastgele bir açıklama yapmazken kelam konusu özellik birinci olarak taşınabilir yazılım topluluğu XDA-Developers’ın editörleri tarafından fark edildi. Özelliğin ne vakit dünya genelindeki kullanıcılara sunulacağı ise şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu