Türk girişimi Sinemia kapandı

Son aylarda düşüncelerle boğuşan ve kullanıcı şikayetleri ile gündeme gelen Sinemia resmen faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Kısa müddet evvel uygulamalarını telefon marketlerinden kaldıran teşebbüs faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

Türk teşebbüsü Sinemia kapandı

Webrazzi’ye açıklama yapan Sinemia yetkilileri kapanma kararının sebebi olarak yeni yürürlüğe giren sinema yasası olduğunu belirtti. İşte o açıklama:

Sevgili Sinema Severler,

Yenilikçi bir fikir ve bu fikre açık bir kesimin, yatırımcılarımızın ve en değerlisi müşterilerimizin katkıları ile Sinemia 4 yılda bizim dahi varsayım edemediğimiz kadar süratli büyüdü. Sinemia olarak Amerika’ya açılmamızın akabinde Amerika ve dünya basınında en çok yer edinen Türk teşebbüsü olduk. Bunu, daima geliştirdiğimiz yeni eserler ve inanılmaz bir kadro ile başardık. Sinemia’yı kurduğumuz birinci günden bugüne kadar tek hayalimiz, insanları sinemayla daha sık buluşturmak ve bunu en az maliyetle gerçekleştirmekti. Geçtiğimiz 4 yıl boyunca boş salonların daha fazla seyirciyle dolmasını sağlayarak ve gişesi olmayan sinemaların bile daha çok izleyici ile buluşmasına yardımcı olarak başta Türk sineması olmak üzere, tüm sinema dünyasına sağladığımız katkıdan ötürü gurur ve memnunluk duyuyoruz. Şirketimizle gerek müşterisi gerek iş ortağı olarak münasebeti olan herkese, yaşadığımız süreci ve gelinen noktayı büyük bir açıklık ve şeffaflıkta izah etmek isteriz.

Türkiye’deki başarılı gidişattan ve müşterilerimizin olumlu yorumlarından cüret alarak kamuoyunca da yakından takip edildiği üzere Türkiye dışında, Amerika Birleşik Devletleri pazarında hepimizin göğsünü kabartacak bir Türk şirketimizin olması niyetiyle bir müddettir çalışmalar yürütmekteydik. Ama pek çok kurumsal yatırımcı ve ülkemizin önde gelen iş insanlarından 2,5 milyon dolar yatırım almış bir Türk şirketi olarak, Amerika’ya açıldığımızda bizden küçük olan rakibimiz, bizim Amerika’ya girişimizin çabucak 2 ay sonrasında halka açık bir şirkete satılarak 300 milyon doların üzerinde bir yatırım almasına şahit olduk. İlerleyen devirde rakibimiz bize karşı açtığı davalar ile yeni yatırım imkanlarımızın önünü kesse de biz Sinemia olarak yeni eserlerimiz ve sürdürülebilir fiyat siyasetimiz ile Amerika’ya girişimizden bir yıl sonra rakibimizden daha fazla üyeye sahip olduk. Her ne kadar bunu başarmış olsak da tek rakibimizin, 300 milyon doların üzerinde olan finansal gücünü bizden çok daha ucuza üyelik satarak harcaması ve sonunda da başarısızlık yaşamasının oluşturduğu tablo, Sinemia olarak bizim de yeni yatırımlar almamızı zorlaştırdı.

Bu süreçte, rakibimiz finansal durumunun verdiği gücü kullanarak destekten mahrum ve yıkıcı saikle sarf edilmiş yasal yollar ile üzerimize gelmeye devam etti ve biz Sinemia olarak, dava başına savunma masrafı 1 milyon doları bulan bu meblağları karşılayamayacak duruma geldik. Tüm bunların sonucunda üzülerek de olsa kaçınılmaz olarak Amerika’dan çekilme kararını almak zorunda kaldık. Amerika’da yaşadığımız süreçleri tüm teşebbüslerin faydalanması için farklı kaynak ve yollar ile daha ayrıntılı olarak anlatmaya devam edeceğiz. Bu yolda edindiğimiz deneyim, yararlanmak isteyen her girişimcinin erişimine açık olacaktır.

Amerika’dan çekilme sırasında Türkiye’de de kimi finansal ve teknik sıkıntılar yaşıyor olsak da bu problemlerin teknik kısmını kısa müddet içerisinde tahlile kavuşturduk, ama Türkiye’de 4 yılı aşkındır, her yıl yüksek büyüme ile sürdürdüğümüz teşebbüsümüzün denetimimiz dışında değişen kesim dinamiklerinden büyük ölçüde etkilenmesinin önüne maalesef ki geçemedik.

Türk pazarında şirketimiz için en yıkıcı gelişme, elbet 7163 sayılı kanunun maddeleşmesidir. Amerika’dan çekilme kararımız ile birebir periyoda denk gelen bu durum, sinema salonlarından toplu bilet alarak sinema severlerin daha fazla sinemaya gitmesini sağlayan Sinemia için bu indirimlerin büsbütün son bulması ve hatta yasa yürürlüğe girmeden 4 ay evvelden başlamak üzere bölüm tarafından bu indirimlerin tüm paydaşlar için kaldırılmasına yol açarak şirketimizin temel iş modelini kaçınılmaz olarak uygulanamaz hale getirmiştir. Sinemia olarak son periyotta katkı hissesi üzere modeller tasarlayarak bu indirimli abonelik modelini devam ettirmeyi mümkün kılacak bir tahlil geliştirmeye çalışsak da yasanın getirdiği yeni kuralların önüne geçmeyi başaramadık.

İlgili yasanın değişmesi, toplu bilet alımlarında indirimin tekrar gündeme gelmesi yahut belli teknolojik altyapılar denetiminde teşebbüslere verilecek istisnalar olması durumunda, Sinemia üyeliklerini tekrar sunmaya başlayabileceğimizi biliyoruz. Ancak, mevcut durumda her türlü fikri denememize ve tüm uğraşlarımıza karşın bu hizmeti artık sürdüremiyoruz. Bu sebeple, büyük bir hüzünle, yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle Sinemia üyelik satışlarını durdurduğumuzu, tıpkı tarih itibariyle Sinemia tarafından rastgele bir üyelik satışı yapılmadığını ve şirketimizin indirimli sinema biletlerini yasa nedeniyle temin edemiyor olması nedeniyle bugünden itibaren de tüm Sinemia üyeliklerinin askıya alındığını duyururuz.

Üyelik fiyatlarını ödemiş lakin hizmet alamadığı için iade almak isteyen üyelerimiz, ödeme yapmış oldukları bankalarına ulaşarak hizmet alımını sürdüremediklerini belirterek kayıt oluşturabilir ve bankalarının ilgili kaydı incelemesinin akabinde iade alabilmektedirler.

Sinemia olarak ayrıyeten belirtmek isteriz ki, üyelerimizin sinemaya gitme sıklığını arttırmak ve sanatı herkes için erişilebilir kılmak için geliştirdiğimiz sistemimizde, aldığımız tüm yatırımlarımız sinemaya gidişi arttırmaya ve yeni eserlerimize harcanmış olup, en büyük masrafımız her vakit sinema biletlerinin tedariği olmuştur. Sinemia grubu ve yöneticileri kendi alacaklarını alamadıklarında bile sinema bileti en öncelikli durumda tutulmuş, kazanılan tüm gelir hizmetin sürdürülmesi ve sinema bileti tedariği için harcanmış, kazanılan gelir ferdî çıkarlar veyahut gibisi bir münasebet için asla dışarıya çıkarılmamıştır. Her yıl bölümün en büyük denetleme firmaları tarafından denetlenmiş olan teşebbüsümüzde, çalışanlarımız yahut rastgele bir yöneticimiz fazla kaynak almak bir yana, pek çok vakit kendi maaşlarını dahi aylarca almamış ve teşebbüsün yaşatılabilmesi için büyük fedakarlıkla bu alacaklardan feragat ederek sinema bileti alımına daha fazla kaynak ayrılmasını sağlamışlardır. Her ne kadar bu türlü bir izahta bulunmaktan dahi hicap duysak da maalesef kamuoyundaki temelsiz söylenti ve iftiralara karşı bir red beyanında bulunmak zorunda bırakıldık.

Sinemia grubu olarak, ileride kaidelerin tekrar oluşması durumunda sizlerle tekrar buluşmayı, sinema sevgisini tekrar birlikte pekiştirmeyi canı gönülden isteriz.

Sinemia

Yeni sinema yasası ile birlikte indirimli sinema ve öğrenci indirimleri kaldırıldığı için Sinemia’nın avantajları da ortadan kalkmıştı. Lakin teşebbüsle ilgili meseleler bu yasa çıkmadan evvel de devam ediyordu. Bir devir ABD’de de faaliyetlerine başlayan Sinemia birkaç ay evvel bu ülkedeki faaliyetlerini de sonlandırmıştı. 

Başa dön tuşu