Uber Türkiye’den çekiliyor

Mobil uygulama üzerinden dünyanın dört bir yanında sürücülü araç hizmeti sunan Uber uzun müddettir Türkiye’de tartışılan bir mevzu haline gelmişti. Taksicilerle tansiyonun yaşandığı ve vakit zaman fizikî atakların olduğu Uber, sonunda Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Platformdan yapılan yazılı açıklamaya nazaran kısa bir müddet evvel rakibi Careem’i satın alan Uber, Türkiye’deki UberXL faaliyetlerini durduruyor.

Türkiye’de UberXL faaliyetleri durduruldu

Dünyada farklı Uber çeşitleri olsa da Türkiye’de yalnızca minibüs stilinde arabalarla yapılan UberXL hizmeti kullanılıyordu. Teknolojioku haber merkezine gönderilen açıklamada şirketin Taksi hizmeti ile devam edeceği açıklandı. İşte Uber’den yapılan resmi açıklama:

Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla kentte günde 15 milyon seyahat yapılmasına imkan sağlayan küresel bir teknoloji platformu olmuştur.

“Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve inançlı ulaşımın tanınan seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL şoför ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok güç bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi eserlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili lokal paydaşlarla bir arada çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her şartta saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL şoför iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.”

Başa dön tuşu