Xiaomi’den bütçe dostu elektrikli otomobil: Kaçağı var mı bunun!

Dünya da herkesin bildiği “Çin malı kaliteli değildir” algısı vardır. Aslına bakarsanız bu algı büsbütün Çin ile rekabet içinde olan başka ülkelerin uydurmasıdır diyebiliriz. Buna karşın Çinli şirketler piyasada güçlü yer edinebilmişlerdir.

Bu güçlü şirketlerin başında Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo üzere şirketler bulunmakta. Üstte değindiğimiz Çin mali dandiktir durumu aslında geçerli değil. Çünkü bugün kullandığımız tüm elektronik alet Çinli üreticilerin elinden çıkmış ve orada üretilmişlerdir. Artık bu eserlere ilerleyen yıllarda Xiaomi tarafından bir otomobil da eklenecek.

Xiaomi elektrikli arabasını sokağa indirdi

Çinli şirket Xiaomi’nin elektrikli araba üreteceğini duyurması, piyasalarda önemli bir rekabet ortamının doğacağını garantilemişti. Ortadan geçen uzunca bir vaktin akabinde firmanın elektrikli aracı artık test basamağına geldi. Yollarda görülen araç kamuflajlı olsa da Xiaomi’nin en kıymetli projelerinden birisi olacak.

Benzinli araçlar yaygın olarak tercih edilmesine karşın birçok firma elektrikli araç üretimine tartı veriyor. İçten yanmalı motorların terk edilmeye başlandığı bu devirde fiyat-performans eserleriyle isminden çokça kelam ettiren Xiaomi de bu adıma uyan firmalardan birisi.

Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, yeni elektrikli aracın nasıl üretileceği konusunda firma olarak çok gayret harcadıklarını açıklamıştı. Yeni aracın 2024’ün birinci yarısında üretime girmesi hedefleniyor. Çünkü şirketin 2022’nin birinci üç çeyreğinde araba üretimine yaptığı toplam yatırım 1,86 milyar Çin Yuanı (270 milyon dolar) olarak açıklanmıştı. Bu da aracın yakın tarihte piyasada olacağını gözler önüne seriyor.

Bilgi şimdi doğrulanmasa da birçok Çinli, Xiaomi’nin elektrikli aracını yollarda gördüklerini argüman ediyor. Resimlerde görüldüğü üzere araç kamuflaj ile korunarak test ediliyor. Bu 2 fotoğrafın Çin’deki Xiaomi Bilim ve Teknoloji Parkı yakınlarında çekildiği argüman ediliyor.

Xiaomi’nin elektrikli arabası, tıpkı öteki EV’ler de olduğu üzere otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Başlangıç ​​fiyatı 40.000 doları biraz geçmesi beklenen aracın fiyat-performans konusunda kullanıcılarını şad etmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu