YouTube, NFL yayın hakkını aldı!

YouTube, NFL liginin pazar öğlenden sonra paketi için 2.2 milyar dolar ödeyecek. NFL liginin Pazar öğlenden sonra maç paketi önümüzdeki yıldan itibaren YouTube platformunda yayınlanacak.

Spor müsabakaları son yıllarda her zamankinden daha kıymetli bir rekabet oluşturmaya başladı ve platformlar bu bahiste harekete geçmekten geri kalmıyorlar. Daha fazla aboneye sahip olmak ve aboneliklerini daha yüksek fiyatlara satmak isteyen içerik platformları, spor müsabakalarını kendi platformlarına almak istiyor.

YouTube NFL hanlesiyle dikkat çekti

Uzun yıllardır DirecTV platformunda sunulan NFL liginin Pazar öğlenden sonra maç paketi, 2023 yılından itibaren YouTube platformunda yer alacak. YouTube toplam olarak 7 yıllık bir muahede için her yıl tam olarak 2 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti. NFL, epeyce tanınan bir lig olduğu için ödemeler bununla da kalmayacak NFL Pazar Bileti paketi içerisinde bar ve restoranlarda da yayınlanması için YouTube yeni tahlillere odaklanacak. Bunun için de yıllık olarak 200 milyon dolar ödeme yapması gerekiyor. Bu sayede DirecTV tarafından yıllık olarak ödenen ölçünün 700 milyon dolar kadar üzerine çıkılmış olacak.

YouTube’un yararı ne olacak?

Yıllık yüklü ölçüde ödemesi yapması gereken YouTube’un bu durumdan kârı ne olacak derseniz, değeri bir ligin yayını almakla pek çok kişiyi de platforma çekebilir. DirecTV aboneliği aylık olarak  70$-140$ karşılığında Pazar maçlarını seyretmek mümkündü. Abone olmayanlar ise dönem için 294$ ödeme  yapıyordu. Bu paketin kullanıcı sayısı ise 1.5-2 milyon civarındaydı. YouTube’da bu paketi alarak, emsal bir sistemi uygulayabilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu