Yunan Adaları 7 Günlüğüne Vizesiz Ziyaret Edilebilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği Atina’dan, Türk vatandaşlarına vize müjdesi geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ege’deki komşumuz Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yaptığı resmî ziyarete “Karşılıklı iyi niyet temelinde diyalog yoluyla çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur.” açıklamasıyla başladı. Yunan mevkidaşı ile görüşmelerde bulunmak üzere, aralarında bakanların da bulunduğu bir heyetle Atina’ya giden Erdoğan’ın ziyaretine karşılık olarak Yunan tarafından bir iyi niyet göstergesi olarak açıklama geldi. 

Geçmişte uygulanan ancak sonradan kaldırılmış olan 7 günlük turist vizesi uygulamasının bu ziyaretle birlikte, bir iyi niyet göstergesi olarak geri getirileceği iddia ediliyordu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Adalara 7 gün vizesiz seyahat

erdoğan ve miçotakis

Miçotakis açıklamalarında, “Önceki aylarda aramızdaki ilişkiyi tekrar canlandırmaya karar verdik. Önceki görüşmelerimizde atacağımız adımlar konusunu konuştuk. Ekonomi, ufak ölçekli birimler ve ikili ticaretin artırılması hedefini konuştuk. Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Polis ve sahil güvenliğinin iş birliği sayesinde gelişen bu ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecektir.

Yunanistan’ın Türkiye’yi AB sürecinde sağlayacağı destek konusunu da ele aldık. Vize meselesinde de daha yakın bir iş birliği konusunu ele aldık.

Türk vatandaşlarına vize muafiyetini ele aldık. 10 Yunan adasında Türk vatandaşlarının 7 gün vizesiz seyahat etmesi konusunda karara vardık.” ifadelerini kullandı.

Adaların hangileri olduğu henüz açıklanmamış olsa da kapıda vize uygulaması ile gidilebilen 6+1 ada muhtemelen bu uygulamaya dahil olacaktır. Bu adalar şu şekildeydi:

  • Rodos (Rhodes) Adası
  • Midilli (Lesvos) Adası
  • Sakız (Chios) Adası
  • Samos (Sisam) Adası
  • Kos (İstanköy) Adası
  • Meis (Megisti) Adası
  • Simi (Sömbeki) Adası

Diğer 3 ada ise henüz açıklanmadı. 

Editörün notu: Ben seçsem Santorini, Naxos ve Paros adalarını seçerdim ancak coğrafi açıdan baktığımızda vize muafiyeti Patmos, Karpathos ve Astıpalata adalarını kapsamasnı bekleyebiliriz. 

Başa dön tuşu