65 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı!

Hacettepe Üniversitesinin kurucu iştirakinde, yeni endüstriyel eser ve teknolojiler geliştirmek, üniversal bilime ve insanlığa katkıda bulunmak gayesiyle faaliyet gösteren Hacettepe Teknokent’te şirketlerle yapılan iş birliği sayesinde akademik birikim ekonomik pahaya dönüştürülüyor.

Genç girişimcilere kuluçka merkezlerinde çalışma ortamları sunularak, projelerini geliştirme ve büyütmelerine dayanak sağlanan Hacettepe Teknokent’te, üniversite-sanayi iş birliği de üst seviyede gerçekleştiriliyor.

Mevcut kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak yahut yeni kaynak oluşturmak emeliyle yenilikçi ileri teknoloji ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek şirketlere Ar-Ge çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve dayanak sağlanıyor.

Hacettepe Teknokent’te, Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik manada rekabet seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak maksadıyla çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, ileri teknoloji üretme potansiyeli olan yeni şirketlerin kurulması ve mevcut küçük şirketlerin büyümesi teşvik ediliyor.

ULUSLARARASI FAALİYET HIZLANDIRILIYOR

Bu ortada, Hacettepe Teknokent bünyesindeki “Ön Kuluçka ve Prototipleme Merkezi”nde de iş fikri olan adaylar, üç boyutlu yazıcı, makine ve ekipmanlarla eserlerinin prototiplerini çıkarabiliyor. Böylelikle teşebbüsçü adayları gerçeğe uyarlanan eserlerin ticarileşme basamağına geçip geçemeyeceğini öngörebiliyor.

Burada 244 firma ve 3 bin 984 işçi yer alırken, toplamda 2 milyar liralık satış ve 65 milyon dolarlık ihracat sayısına ulaşılmış bulunuyor.

Hacettepe Teknokent’e her ay bir ülke elçiliğinin iktisat misyonunda görev yapan ticaret ataşeleri söyleşi hedefiyle davet ediliyor. Böylece ticari iş birlikleri için uygun yer hazırlanmaya çalışılıyor.

Öte yandan sistemli olarak firmaların ticari ve memleketler arası faaliyetini hızlandırmak maksadıyla eğitim ve seminerler de düzenleniyor.

FARKLI BAHİSLERDE AR-GE ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Tüm havacılık programları için ulusal motor tasarım ve geliştirme şirketi olarak kurulan ve TRMotor Güç Sistemleri Sanayi AŞ Hacettepe Teknokent bünyesinde yer alıyor.

Türkiye’nin uçak motor ve sistemleri gereksiniminin ileri teknolojiyle yerli sermaye ve kaynaklar kullanılarak üretilmesi hedefleniyor.

Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, yakın müşahede uydularına ve askeri sistemlere yönelik kamera tasarımı projelerinde çalışıyor. Bu kapsamda, şirketin toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen “hiperspektral kamera” çalışmaları bulunuyor.

Geliştirdiği servisle kullanıcılara internet üzerinden anket oluşturma hizmeti sunan JotForm Yazılım AŞ’nin Hacettepe Teknokent’in yanı sıra San Francisco’da da ofisleri bulunuyor. “JotForm” isimli servisle 18 lisanda hizmet verilirken, 5 milyondan fazla kişi bu hizmeti kullanıyor. Şirket birebir vakitte 192 ülkeye ihracat yapıyor.

Hacettepe Teknokent bünyesinde Ar-Ge ünitesi bulunan BMT Küme, yenilikçi tıp yaklaşımlarıyla farklı tıbbi alanlardaki klinik gereksinimleri karşılamak üzere yeni eser stratejilerine odaklanıyor.

Biyomedikal tahliller üreten şirketin geliştirdiği biyokompozit vida sayesinde kırık, kıkırdak lezyonları ve çapraz bağ rahatsızlıklarının tedavisinde tesirli sonuç alınıyor. Kemik dokusunu taklit ederek bedende kaybolabilen eser, omuz, diz ve bilekteki problemlerin giderilmesinde yararlanılan titanyum içerikli materyallere tesirli bir alternatif sunuyor.

Başa dön tuşu