Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak!

Otomobil devi Ford, yine yapılanmaya giderek küresel otomotiv dünyasını derinden etkilenmeye devam ediyor. Associated Press’in haberine nazaran Ford, dünya çapındaki tüm çalışanlarına gönderdiği bir e-posta ile 21 Mayıs’tan itibaren yenilenme sürecinin ikinci adımına geçileceğini açıklamış. Mavi Oval’in üzerinde durduğu “yeni adım”, 7000 beyaz yakalı emekçinin işten çıkarılması olacak. Bu sayı firmanın tüm çalışanlarının % 10’una tekabül ediyor.

Ford 7 bin kişiyi işten çıkaracak!

Ford, dün prestiji ile (21 Mayıs Salı 2019) dünya çapında maaşlı çalışanları ortasından 7000 kişiyi işten çıkarmaya başladı. Şirket bu atakla, yılda 600 milyon Dolar kar elde etmeyi amaçlıyor. İşten çıkarma sürecinin Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor. İşten çıkarmaların 2400 tanesi Kuzey Amerika’da yapılacak, 1500 konumda ise anlaşarak iş bitimine gidilmesi amaçlanıyor.

Şirket CEO’su Jim Hackett’in Pazartesi gönderdiği bir mektupta belirttiği üzere bu atılım, şirket içi bürokratik yükü hafifletmek ve idare yapısını düzleştirmek ismine yapılıyor. Böylece masraflar da azalmış olacak.

Şirket içi tekrar yapılanma süreci sebebiyle Ford, birkaç aydır vakit zaman toplu işten çıkarmalar yapıyordu. Şirketin geçtiğimiz yıl, satışlarını artırma ve elektrikli arabalara odaklanarak daha çağdaş araçlar üretme maksadı ile yine yapılanma süreçlerine 11 milyar dolar harcadığı biliniyor.

Başa dön tuşu