Alibaba Bekarlar Günü’nde yeni bir rekor kırdı

Çinli e-ticaret devi Alibaba, alışveriş çılgınlığının yaşandığı “Bekarlar Günü”nde yeni bir rekora imza attı. Satışlar kelam konusu günde geçen yılın rekor düzeyini aştı.

Alibaba Bekarlar Günü’nde yeni bir rekor kırdı

BloombergHT’nin haberine nazaran Çin’den Rusya ve Arjantin’e, tahminen yarım milyar kişinin e-ticaret devinin sitesinden iPhone’dan buzdolabı ve kaju fıstığına kadar geniş bir yelpazede eser alması bekleniyor. Şirket bu sene satışları arttırmak için ABD’li ünlü müzikçi Taylor Swift ve Asya’nın pop ikonu G.E.M ile birlikte Şanghay’da bir televizyon programı gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük satış aktifliği olan bu faaliyet, Asya’nın en büyük şirketi Alibaba tarafından yıllık bir ritüele dönüştürüldü. 11 Kasım’a denk geldiği için “Çifte 11” olarak da isimlendirilen bu aktiflik, yatırımcılar tarafından, ekonomik büyümenin yüzde 6’nın altına inme riski ile birlikte, Çinli tüketicilerin harcama performanslarının bir ölçütü olarak da değerlendirilyor.

Frost & Sullivan Asya Pasifik ICT Lideri Richard Wong Bloomberg televizyonuna yaptığı değerlendirmede, “Baidu Inc. ve Tencent Holdings Ltd.’ye nazaran, Alibaba muhtemelen ticaret savaşını atlatarak bu meseleden daha âlâ biçimde çıkacak. Harcama konusundaki mevcut hassaslık ve itimat hala nispeten yüksek” dedi.

Alibaba’nın “Bekarlar Günü” satışları geçen yıl yüzde 27 artarak 30.7 milyar dolara denk gelen 213.5 milyar yuana çıkmıştı.

Başa dön tuşu