AVM’lerde ‘Acil Durum ve Danışma Kiosk’u dönemi başladı

Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezlerinde çözülmesi gereken hususların başında güvenlik geliyor. Diyelim ki, bir AVM’desiniz…
O anda bir güvenlik görevlisine gereksiniminiz var, ama bulamıyorsunuz.
Ya da güvenlik vazifelisi uzakta olduğu için ona ulaşamıyorsunuz.
İşte bu anlarda imdadınıza, Sensormatic’in geliştirdiği ‘Acil Durum ve Müracaat Kiosk’u yetişiyor.

AVM’lerde ‘Acil Durum ve Müracaat Kiosk’u devri başladı

Güvenlik teknolojileri alanında, farklı bölümlere ve gereksinimlere yönelik geliştirdiği tahlillerle öne çıkan Sensormatic mühendisleri hem AVM idarelerinin hem de ziyaretçilerin güvenlik gereksinimine yanıt verecek yeni bir tahlil geliştirdi. Gelişmiş teknolojiye sahip güvenlik donanımları ve akıllı yazılımlar ile yeni kuşak güvenlik sistemlerini Türkiye’de başarılı bir biçimde uygulayan şirket, alışveriş merkezlerinin güvenliğe muhtaçlık duyulan her noktasına kurulabilen ‘Acil Durum ve İstişare Kiosk’u’ ile güvenliğin yanı sıra AVM ziyaretçilerinin bilgi edinme gereksinimini da karşılıyor.

Hem müracaat hem de güvenlik

Sensormatic’in Teknoloji İdaresinden sorumlu yöneticisi Dr. Serdar İnce, sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlattı: “Kiosk’un üzerinde biri istişare oburu güvenlik olmak üzere iki tuş bulunuyor. Diyelim ki, AVM ziyaretçisinin güvenlik tasası var. Kiosk üzerindeki ilgili düğmeye basıyor. AVM’nin güvenlik sürecine nazaran, Securitas İzleme Merkezi ya da AVM’lerin Güvenlik İzleme Bölümü’nde çalışan güvenlik vazifelisi anında bu çağrıyı alıyor. Akabinde iki taraflı sesli görüşme başlıyor. Eş vakitli olarak güvenlik vazifelisi çağrıyı başlatan kişiyi kiosk üzerindeki kameradan görebiliyor. Husus anlaşıldıktan sonra, ilgili senaryoya nazaran AVM’de yer alan güvenlik vazifelisi çabucak olay yerine intikal ediyor. Gerekiyorsa çabucak polis ya da ambulans çağrılıyor. Yangın varsa çabucak yangınla ilgili tedbirler alınıyor. Sorun çözülünce de sistem kapatılıyor.”

Bununla birlikte AVM ziyaretçisinin AVM ile ilgili farklı ihiyaçları ya da soruları olduğunda da yeniden bu kiosk’ta yer alan ‘danışma’ tuşuna basarak ilgili yerlerden kelamlı olarak bilgi alabiliyor, sorusuna karşılık bulabiliyor.

Sanal Devriye ile Mağaza takibi

Türkiye’de birinci kere Sensormatic tarafından hayata geçirilen bu tahlil, üzerinde yer alan hareketli kamera ile AVM içinde ve mağaza önlerinde olup biteni denetim edebiliyor. Acil durum, mağaza açılma ve kapanma saatleri, mağaza dışındaki kuşkulu şahıs takibi üzere muhtaçlıklar halinde mağaza bazında da hizmet verebiliyor. ‘Sanal Devriye’ ismi da verilen tahlil, ortamı denetim altına alıyor ve böylelikle güvenlik görevlisinin hususa en gerçek formda müdahale etmesini sağlıyor

Kalabalık alanlar için emniyetli ve süratli ulaşılabilen bir çözüm
Kiosk, alışveriş merkezlerinin yanı sıra üniversite yerleşkeleri, kent hastaneleri, havalimanları üzere ağır insan trafiğine sahip her ortamda güvenlik ve istişare emelli kullanılabilecek.

Başa dön tuşu