Cep telefonu kayıt ücreti 1500 TL oldu

Yapılan yeni düzenlemelerle yurtdışından telefon getirtmek neredeyse imkansız hale geliyor. Yurtdışından getirilen telefonların kayıt fiyatı yaklaşık 3 kat artırılarak geçen yıl Kasım ayında 170.70 TL’den 500 TL’ye çıkarılmıştı. Yılbaşında otomatik olarak gelen artırımla yeni sayı 618 TL’ye çıkmıştı. Yeni yapılan bir düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonların kayıt fiyatı 1500 TL’ye yükseltildi.

Cep telefonu kayıt fiyatı 1500 TL oldu

Özellikle iç pazarı korumak, verginin Türkiye’de ödenmesi ve cari açık istikrarlarını tutturmak üzere farklı sebeplerden ötürü alınan bu kararla birlikte artık yurtdışından telefon getirmek ekonomik olarak mantıksız hale geldi.

Daha evvelki artırımlarla bir arada her şeye karşın bilhassa ülkemizde çok yüksek fiyattan satılan iPhone modelleri hala yurtdışından uygun bir fiyata alınabiliyordu. Lakin yapılan bu yeni düzenleme ile bir arada hangi marka ve model olursa olsun yurtdışından telefon getirmek mantıklı bir hareket olmaktan uzaklaştı.

Yurtdışından telefon nasıl getiriliyor?

Yurtdışından satın aldığınız bir telefonu Türkiye’de kullanmak için öncelikle pasaport sahibi olmak gerekiyor. Gerek kendiniz gerekse bir tanıdığınızın pasaportunu bu süreç için kullanabiliyorsunuz.

Öncelikle bu pasaportun kayıt tarihinden 120 gün öncesine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor. Şayet bu kaideleri sağlıyorsanız e-Devlet sitesi üzerinden kayıt süreci yapıp, bankaya kayıt fiyatını yatırmak gerekiyor. Bu süreçler yapıldıktan sonra telefon BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu tarafından denetim edilen sisteme kayıt edilmiş oluyor. Bu süreçler yapılmazsa rastgele bir biçimde yurtdışından getirilen telefon 120 gün sonra kullanılamaz hale geliyor.

Peki siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Hükümetin aldığı bu karar mantıklı mı? Fikirlerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu