Facebook’a tekelcilik suçlaması

New York Başsavcısı Letitia James, soruşturmada, “Facebook’un bölümdeki hakimiyeti ve bu hakimiyetten kaynaklanan potansiyel rekabet aksisi davranışlarının” inceleneceğini belirtti.

James açıklamasında, “Dünyanın en büyük toplumsal medya platformu dahi kanunlara uymalı ve tüketicilere hürmet duymalı. Facebook’un rekabeti engelleyip engellemediğini ve kullanıcıları tehlikeye atıp atmadığını araştırmak için oluşturulan partiler üstü başsavcılar koalisyonunun başkanı olmaktan gurur duyuyorum.” tabirlerini kullandı.

Facebook’a tekelcilik suçlaması

BloombergHT’nin haberine nazaran New York Başsavcılığının öncülüğündeki soruşturmaya Colorado, Florida, Iowa, Nebraska, North Carolina, Ohio, Tennessee ve Washington DC başsavcılıklarının da takviye verdiği kaydedildi.

Facebook Eyalet ve Mahallî Siyasetler Lider Yardımcısı Will Castleberry de yaptığı açıklamada, çalışmalarını ve hizmetlerini savunarak, yaratıcı ve rekabetçi olmazlarsa başarısız olacaklarını öne sürdü. Castleberry, “Başsavcılarla genel olarak yapan bir biçimde çalışacağız ve faaliyet gösterdiğimiz rekabet ortamı hakkında görüşmelere hazırız.” dedi.

Wall Street Journal tarafından yapılan başka bir haberde de, Teksas Başsavcısı Ken Paxton öncülüğünde Google’ın sahibi olduğu Alphabet şirketine önümüzdeki hafta ayrıyeten tekelcilik ve rekabete karşıt davranışlar nedeniyle soruşturma açılmasının beklendiği kaydedildi.

ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC) temmuz ayında Facebook’a, geçen yıl patlak veren Cambridge Analytica skandalı ile doruğa çıkan ferdî bilgileri müsaadesiz ve yöntemsiz kullanması sebebiyle 5 milyar dolar ceza kesmişti.

Başa dön tuşu