Google Semiha Berksoy’u unutmadı!

Google, Türkiye’nin birinci bayan opera sanatkarı ve ressamlarından Semiha Berksoy’un doğum gününü, açılış sayfasından kutladı.

Google Semiha Berksoy’u unutmadı!

Arama motorunu kullanmak için Google’a giren kullanıcılar, bu sabah Semiha Berksoy için hazırlanan doodle ile karşılaştı. Bugün, 24 Mayıs 1910’da dünyaya gelen sanatkarın 109. doğum günü. Berksoy, 15 Ağustos 2004 tarihinde 94 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetmişti.

Semiha Berksoy kimdir?

1910 doğumlu Semiha Berksoy’un annesi Fatma Saime ressam,babası Ziya Cenap Berksoy şairdir.

Ankara Devlet Operası baş artisti,yüksek dramatik soprano, ressam ve tiyatro sanatkarı olan Semiha Berksoy tıpkı vakitte 1935 Mezardan Gelen Mektup Öyküsünün müellifidir. Semiha Berksoy İstanbul Konservatuvarı Hoş Sanatlar Akademisi, Namık İsmail Atölyesi ve Tiyatro Okulunda tahsil görmüştür.

Sanatçı, birinci kere İstanbul Kent Tiyatrosunda sesiyle üne kavuşmuş; Türk ve Avrupa Operetlerinde oynamıştır. 19 Haziran 1934 tarihinde,Atatürk tarafından sesi takdir edilerek,ilk Türk Opera Temsili olan; “Özsoy’da” Ayşim başrolünü temsil etmiştir.Devletten burs alarak Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera kısmını 1939 yılında birincilikle bitirmiştir.

22 Haziran 1939’da Richard Strauss’un 75.Doğum Yılı şenliğinde, Berlin Akademisi Eski Apollon operasında, Richard Strauss’un Ariadne auf Naxos operasında “Ariadne”başrolünü oynamıştır.Bu temsilde Avrupa’da ilk çıkan Türk Opera Primadonnası unvanını kazanmıştır.

1961 Lisan Tarih Fakültesinde fotoğraf mükafatı,1969 Berlin’de Lutzovhaus’da büyük fotoğraf standı açmış, afişleri Berlin sokaklarına asılmış ve fotoğrafları Fenomenal olarak değerlendirilmiştir. 1998’de Devlet Sanatkarı Unvanını alan Berksoy, 2004 yılında hayatını kaybetmişti.

Başa dön tuşu